Zegar szronu i inne wiersze

Zegar szronu i inne wiersze to pierwszy polski wybór utworów Joachima Sartoriusa, wybitnego niemieckiego poety, dotąd prawie nieznanego w Polsce. Publikacja ukazuje się z okazji odbywającego się w dniach 8–11 czerwca Festiwalu Miłosza, którego poeta będzie gościem.

Joachim Sartorius, „Zegar szronu i inne wiersze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joachim Sartorius, „Zegar szronu i inne wiersze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joachim Sartorius urodził się w 1946 roku w Fürth, ale prawie połowę życia spędził za granicą. Jest synem zachodnioniemieckiego dyplomaty, do szkół uczęszczał w Tunezji, Kongo i Kamerunie, maturę zdawał w Bordeaux, studiował prawo w Londynie, Strasburgu i Paryżu, po czym przez dwanaście lat (1974–1986) pracował w służbie dyplomatycznej (w Nowym Jorku, Ankarze i w Nikozji). Od 1987 roku mieszka w Berlinie.

Doświadczenie różnych kultur i różnych światów językowych jest bardzo istotnym tłem jego poezji, która, jak pisze Cees Noteboom (w posłowiu do wyboru wierszy In den ägyptischen Filmen / Na egipskich filmach, wydanym przez wydawnictwo Suhrkamp) nie jest programowo filozoficzna, ale jej podstawą jest określony sposób myślenia, tak subtelnie wpleciony w tkankę słowną, że dopiero podczas próby tłumaczenia na inny język staje się widoczne, iż mamy do czynienia z bardzo wyrazistym obrazem świata, nie dającym się w pełni przenieść do innego języka.

Joachim Sartorius, Zegar szronu i inne wiersze
Premiera: 8 czerwca 2017 roku
Wybór wierszy, tłumaczenie i opracowanie redakcyjne tomu: Ryszard Krynicki
Wydawnictwo a5

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR