• 2017-06-06

Czerwony żółw z legendarnego Studia Ghibli

Czerwony żółw to niezwykła animacja Studia Ghibli, która została już doceniona na całym świecie (nagrodzono ją w Cannes i była nominowana do Oscarów). Choć film jest niemy, pozwolił zawrzeć niezwykle silny i przemawiący do wyobraźni przekaz.

„Czerwony żółw”, reż. Michael Dudok de Wit (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Czerwony żółw”, reż. Michael Dudok de Wit (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Znajdujesz się na bezludnej wyspie. Wokół ani śladu człowieka, żadnego zgiełku, tylko morze i plaża. Wiatr jest świeży, zamiast smogu morska bryza. Od cywilizacji dzieli cię bezkresny ocean. Co robisz? Delektujesz się swobodą czy budujesz tratwę? Gdzie jesteś? W więzieniu czy w raju? Legendarne japońskie Studio Ghibli (Spirited Away: W krainie Bogów) przedstawia animację Czerwony żółw: urzekającą baśń dla dorosłych, która została nagrodzona w Cannes, nominowana do Oscara i zwyciężyła w projekcie Scope100, w którym to sami widzowie wybierają filmy dla widzów.

Koproducent Czerwonego żółwia, Studio Ghibli, przez fanów animacji na całym świecie uważane jest za miejsce kultowe i nieomal magiczne. Powstało w Japonii w roku 1985. Założyło je dwóch reżyserów: Hayao Miyazaki i Isao Takahata, oraz producent Toshio Suzuki. Dwaj pierwsi mieli już bogate doświadczenie w branży filmowej, ostatni zaś był redaktorem mangowego magazynu.

Przez 35 lat w Ghibli wyprodukowano ponad 20 pełnometrażowych animacji, w większości wyreżyserowanych przez założycieli studia Miyazakiego i Takahatę, które odniosły sukces i zdobywały nagrody na całym świecie. Do najsłynniejszych z nich należą: Nausicaä z Doliny WiatruGrobowiec świetlikówMój przyjaciel TotoroKsiężniczka MononokeRuchomy zamek HauruPonyo, czy nagrodzony Złotym Niedźwiedziem i Oscarem Spirited Away. W krainie Bogów.

Czerwony żółw, reż. Michael Dudok de Wit
Premiera: 23 czerwca 2017 roku
Gutek Film

Dodaj komentarz