• 2017-06-06

Brave Kids 2017

W tegorocznej edycji Brave Kids weźmie udział 164 dzieci, reprezentujących 29 grup z 17 krajów Europy, Azji, Afryki oraz obu Ameryk. Przyjadą do Polski 17 czerwca. W naszym kraju będą uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach, podczas których wymienią się umiejętnościami artystycznymi, a także przygotują niepowtarzalne, widowiskowe spektakle, w których połączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji.

Brave Kids 2017 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Brave Kids 2017 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku młodzi artyści gościć będą w sześciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu, Białymstoku i Obornikach Śląskich. Zamieszkają tam w domach polskich rodzin. W Warszawie udział w programie wezmą dzieci z Rumunii, Rosji, Iranu i z Polski. We Wrocławiu z Kenii, USA, Gruzji oraz polsko-romska grupa artystyczna. Do Wałbrzycha przyjadą dzieci z Maroka, Mołdawii, Turcji oraz Polski. Z kolei Przemyśl ugości najmłodszych z Meksyku, Polski, Ukrainy i Rumunii. Do Białegostoku, który po raz pierwszy przyłączył się do projektu, przyjadą dzieci z Polski, Słowacji, Litwy i Gruzji.

W tym roku po raz kolejny Brave Kids odbędzie się również w Koszycach na Słowacji, gdzie przebywać będą mali artyści z Polski, Indii, Ukrainy i Brazylii. Projekt zawita też do rejonu Samtskhe-Javakheti w Gruzji.

Po dwóch tygodniach spędzonych w poszczególnych polskich miastach „odważne dzieci” pojadą do Obornik Śląskich koło Wrocławia, gdzie wspólnie będą przygotowywały wielki spektakl finałowy. Zostanie on zaprezentowany we Wrocławskim Teatrze Polskim. W naszym kraju pozostaną do 11 lipca.

Z plakatu tegorocznej edycji Brave Kids patrzy na nas dziewczynka o delikatnym uśmiechu, w której oczach można dostrzec dużą wrażliwość i zaciekawienie. Mimo wielu nieszczęść, jakie ją dotychczas spotkały, na jej twarzy widać dużą ufność. To Tahani Mohammad – mała mieszkanka Syrii, która wraz z rodziną ze względu na wojnę musiała uciekać ze swojego kraju.

Autorką zdjęcia jest wrocławianka – Natalia Salloum. Przygotowując projekt artystyczny dla Brave Kids, rozdała dzieciom kartki papieru z prośbą aby napisały coś o sobie. Tahani napisała tak:

Nazywam się Tahani. Pochodzę z Syrii, z miasta Ar-Rakka. Tam się urodziłam, wychowałam, chodziłam do szkoły. Stamtąd są moi przyjaciele i rodzina. Po szkole, z przyjaciółmi, bawiliśmy się na podwórku. Bardzo za tym tęsknie. Lubiłam szkołę, lubiłam wolność, którą tam mieliśmy. Kiedy zaczęła się wojna, świat zawirował. Wszystko się zmieniło i straciliśmy grunt pod stopami. Zostawiliśmy nasze małe mieszkanko w Ar-Rakka, szkołę, przyjaciół. Zostawiliśmy wszystko. Moje małe marzenia zostały gdzieś tam, w gruzach. Wyruszyliśmy do Libanu, szukać bezpieczeństwa. Do Libanu, o którym nic nie wiedziałam. Jak tam jest? Co nas tam spotka? Mieszkamy w namiocie. Pracuję na polu ziemniaków. Przeżyłam wojnę, ale nie potrafię się odnaleźć w tej nowej, szarej rzeczywistości.

Brave Kids 2017
Od 17 czerwca do 11 lipca 2017 roku
Warszawa, Wrocław, Wałbrzych, Przemyśl, Białystok, Oborniki Śląskie
Organizator: Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła

Dodaj komentarz