Wystawa Magdaleny Abakanowicz

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wystawę Magdaleny Abakanowicz. Wystawa jednej z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie polskich artystek, na której zostaną zaprezentowane prace z kluczowych dla jej twórczości momentów.

Magdalena Abakanowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Abakanowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Abakanowicz jest znana przede wszystkim z dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych, stworzonych z naturalnych materiałów jak tkanina, drewno, kamień, brąz. Miękkie formy rzeźbiarskie, z których Abakanowicz zasłynęła w latach 60., nazwano od jej nazwiska abakanami. Charakterystyczne, zwielokrotnione obiekty, przedstawione w określonym porządku, zdecydowanie przekraczają ramy tradycyjnie pojmowanej rzeźby.

Magdalena Abakanowicz – urodziła się w 1930 roku w podwarszawskich Falentach. W 1954 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Rzeźbiarka, której dorobek artystyczny cechuje ogrom i wielowątkowość. Prace artystki były wielokrotnie pokazywane za granicą, m.in. w Ludwig Museum w Kolonii, Hiroshima City Museum, Museum Sonje w Kyongju, Musée d’Art Moderne w Paryżu, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Abakanowicz jest laureatką wielu nagród i odznaczeń, m.in. Grand Prix, 8. Biennale Sztuki, Sao Paulo, 1965 r., Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, 1998r., Krzyż Oficerski Orderu Sztuki i Literatury, Francja, 1999 r., Order Sztuki i Literatury, Paryż, 2004 r. Otrzymała doktoraty honorowe wielu uczelni w Polsce i za granicą, m.in. Royal College of Art, Londyn, 1974 r., Akademia Sztuk Pięknych, Łódź, 1997 r., Pratt Institute, New York, 2000 r., Massachusetts College of Art, Boston, 2001 r., School of the Art Institute, Chicago, 2002 r., Akademia Sztuk Pięknych, Poznań, 2002 r.

Magdalena Abakanowicz
Kurator: Henryk Gac
Od 26 maja do 23 lipca 2017 roku
BWA Galeria Sztuki w  Olsztynie

Dodaj komentarz