Założona w 2002 roku pracownia Mirosława Nizio ma na koncie dziesiątki docenianych na świecie projektów. Ugruntowały one pozycję Nizio Design jako wiodącego studia architektonicznego w Polsce, tworzącego obiekty muzealne i komercyjne, projektującego i realizującego stałe oraz czasowe ekspozycje narracyjne, koncepcje rewitalizacji obszarów miejskich i ważnych dla kultury kraju obiektów użyteczności publicznej.
Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, proj. Nizio Design (źródło: materiały prasowe organizatora)
Z tej okazji rocznicy Mirosław Nizio wybrał i podsumował 15 najważniejszych projektów, które powstały w jego pracowni przez półtorej dekady:
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum, od którego zaczęła się moja zawodowa przygoda z projektowaniem ekspozycji narracyjnych. To było przedsięwzięcie pionierskie na każdym polu. Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo zrobić nowoczesną i angażującą odbiorców wystawę o wydarzeniu tak bolesnym, jak Powstanie Warszawskie. Powstała interaktywna wystawa, która jest wyważona pod względem formalnym, wierna historii i przystępna dla zwiedzających – mówi Mirosław Nizio.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Największe wyzwanie w mojej karierze. Stały za tym największe wymagania, oczekiwania oraz największy „wkład” historyczny i merytoryczny – tysiąc lat historii Żydów w Polsce. Dzięki temu projektowi rozwinąłem się jako architekt, artysta, projektant, manager. Lata pracy jakie spędziliśmy nad tą potężną narracyjną ekspozycją, wypełnioną specjalnie projektowaną scenografią, multimediami i stanowiskami interaktywnymi, zaowocowały stworzeniem drugiego z najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce (po Muzeum Powstania Warszawskiego) – komentuje Mirosław Nizio.
Gross-Rosen „Kamienne Piekło”
To mój najważniejszy projekt. Autorska, rzeźbiarska wizja pomnika pamięci, dedykowanego ofiarom obozu pracy KL Gross-Rosen, która miała wyrosnąć w centralnej części dawnego kamieniołomu w Rogoźnicy. Poświeciłem mu wiele czasu i uwagi, dlatego traktuje go bardzo osobiście i wierzę, że uda się go zrealizować. Precyzyjnie zaprojektowana monumentalna architektura, która symbolizuje ogrom tragedii i katorżniczej pracy, niesie ze sobą potężny ładunek emocjonalny. „Kamienne Piekło” zaprojektowałem tak, by chcąc poznać historię, zwiedzający musieli przemierzyć drogę podobną do tej, jaką codziennie podążali więźniowie nazistowskiego obozu pracujący w kamieniołomie – podkreśla Mirosław Nizio.
Pozostałe wybrane przez Mirosława Nizio projekty:
15-lecie istnienia Nizio Design
2002–2017
Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i materiałów zamieszczonych w O.pl Polskim Portalu Kultury, w jakikolwiek sposób, w całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej zgody Wydawcy jest zabronione.
U have turned off the Artwork.
On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.
Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...
In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.
CODEMANIPULATOR
Facebook