Pracownia Nizio Design obchodzi 15-lecie działalności

Założona w 2002 roku pracownia Mirosława Nizio ma na koncie dziesiątki docenianych na świecie projektów. Ugruntowały one pozycję Nizio Design jako wiodącego studia architektonicznego w Polsce, tworzącego obiekty muzealne i komercyjne, projektującego i realizującego stałe oraz czasowe ekspozycje narracyjne, koncepcje rewitalizacji obszarów miejskich i ważnych dla kultury kraju obiektów użyteczności publicznej.

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, proj. Nizio Design (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, proj. Nizio Design (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z tej okazji rocznicy Mirosław Nizio wybrał i podsumował 15 najważniejszych projektów, które powstały w jego pracowni przez półtorej dekady:

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum, od którego zaczęła się moja zawodowa przygoda z projektowaniem ekspozycji narracyjnych. To było przedsięwzięcie pionierskie na każdym polu. Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo zrobić nowoczesną i angażującą odbiorców wystawę o wydarzeniu tak bolesnym, jak Powstanie Warszawskie. Powstała interaktywna wystawa, która jest wyważona pod względem formalnym, wierna historii i przystępna dla zwiedzających – mówi Mirosław Nizio.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Największe wyzwanie w mojej karierze. Stały za tym największe wymagania, oczekiwania oraz największy „wkład” historyczny i merytoryczny – tysiąc lat historii Żydów w Polsce. Dzięki temu projektowi rozwinąłem się jako architekt, artysta, projektant, manager. Lata pracy jakie spędziliśmy nad tą potężną narracyjną ekspozycją, wypełnioną specjalnie projektowaną scenografią, multimediami i stanowiskami interaktywnymi, zaowocowały stworzeniem drugiego z najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce (po Muzeum Powstania Warszawskiego) – komentuje Mirosław Nizio.

Gross-Rosen „Kamienne Piekło”

To mój najważniejszy projekt. Autorska, rzeźbiarska wizja pomnika pamięci, dedykowanego ofiarom obozu pracy KL Gross-Rosen, która miała wyrosnąć w centralnej części dawnego kamieniołomu w Rogoźnicy. Poświeciłem mu wiele czasu i uwagi, dlatego traktuje go bardzo osobiście i wierzę, że uda się go zrealizować. Precyzyjnie zaprojektowana monumentalna architektura, która symbolizuje ogrom tragedii i katorżniczej pracy, niesie ze sobą potężny ładunek emocjonalny. „Kamienne Piekło” zaprojektowałem tak, by chcąc poznać historię, zwiedzający musieli przemierzyć drogę podobną do tej, jaką codziennie podążali więźniowie nazistowskiego obozu pracujący w kamieniołomie – podkreśla Mirosław Nizio.

Pozostałe wybrane przez Mirosława Nizio projekty:

 • Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. rodziny Ulmów w Markowej
 • Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
 • Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim
 • „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku
 • Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu
 • Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej
 • Muzeum Polskiej Wódki
 • Apartamentowiec Nordic Haven w Bydgoszczy
 • Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie
 • Muzeum „Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” w Ossowie
 • Muzeum Współczesne Wrocław
 • Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

 15-lecie istnienia Nizio Design
2002–2017

Dodaj komentarz