Wojna, która nas zmieniła – reportaż z Ukrainy

W zachodnich mediach coraz rzadziej relacjonuje się dziś wydarzenia, które mają miejsce we wschodniej Ukrainie, chociaż wojna w Donbasie trwa nadal. Paweł Pieniążek od samego początku inwazji rosyjskich zielonych ludzików relacjonuje te wydarzenia dla polskiej prasy, radia i telewizji. Czasem wprost z pola największych bitew. Jego książka poświęcona tym wydarzeniom w maju trafiła do księgarń.

Paweł Pieniążek, „Wojna, która nas zmieniła” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Paweł Pieniążek, „Wojna, która nas zmieniła” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bohaterowie reportażu Pieniążka, Kucha, Chachoł, Mrówa, Alina i inni, walczą po jednej i po drugiej stronie frontu. Niektórzy wyjechali z Donbasu, uciekając przed ostrzałami, inni zostali – bo tam jest ich dom. W przejmujących historiach Pieniążka poznajemy te tragiczne detale konfliktu, które umykają w zdawkowych relacjach medialnych, zrujnowane życia, heroiczne próby odbudowy codzienności i marzenia o powrocie do normalności.

Nie wierzę, że nigdy nie zastanawialiście się, jak wygląda wojna. Jak sobie ludzie, którzy mieli nieszczęście w jej środku znaleźć, radzą ze strachem, z codziennością, jak zmieniają się ich nawyki, psychika, podejście do podstawowych spraw. Pieniążek siedział na Donbasie praktycznie od początku. Był w najgorętszych i najstraszniejszych miejscach. To jest wojna z pierwszej ręki, z perspektywy dziennikarza, który pcha się pod największy ogień. No i Pieniążek zna się na Ukrainie jak mało kto. Jeśli chcecie wiedzieć co tam się dzieje i jak to wygląda, to ta książka przybliży was do tego najbardziej.

Ziemowit Szczerek

Paweł Pieniążek relacjonował protesty w Rosji, ukraińską rewolucję, wojnę na Donbasie, kryzys uchodźczy i walkę irackich Kurdów z tzw. Państwem Islamskim. Swoje teksty publikował na łamach m.in. „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka”, „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Krytyki Politycznej”. W 2014 roku nominowany do nagrody MediaTory. Autor znakomicie przyjętej książki Pozdrowienia z Noworosji, która w najbliższym czasie ukaże po angielsku się w Stanach Zjednoczonych.

Paweł Pieniążek, Wojna, która nas zmieniła
Premiera: maj 2017 roku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Dodaj komentarz