Dla tych, którzy gubią się w świecie

Co jest nie tak z hipotezą świata sprawiedliwego? Ważniejsza jest lojalność wobec bliskich czy wobec przekonań i prawdy? Czy Bóg jest obrażalski? Czy można wyhodować (w) sobie geniusza? Kiedy popełnisz samobójstwo? W końcu… czyje jest nasze życie? Te i inne pytania pojawiają się w rozmowie Olgi Drendy i Bartłomieja Dobroczyńskiego, która w formie książki ukazała się w maju nakładem Wydawnictwa Znak.

„Czyje jest nasze życie? Rozmawiają Olga Drenda i Bartłomiej Dobroczyński ” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Czyje jest nasze życie? Rozmawiają Olga Drenda i Bartłomiej Dobroczyński ” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Olga Drenda, etnolożka i antropolożka kultury, oraz Bartłomiej Dobroczyński, psychoanalityk, drażnią, prowokują, pozbawiają złudzeń, ale także inspirują do zaglądania pod podszewkę rzeczywistości. Dowodzą, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami i lękami związanymi ze współczesnością i pokazują, że pewne zjawiska i mechanizmy, choć wydają się nowe, są stare jak świat.

Świat jest bowiem tak bardzo skomplikowany, że większość ludzi się w nim gubi. Ta książka to jednak raczej antyporadnik niż poradnik – bo nie wierzę, że potrafimy znaleźć właściwe rozwiązanie czegokolwiek, ale ufam, że przynajmniej potrafimy zasiać ziarno wątpliwości w różne proponowane wizje i rozwiązania na tyle, żeby skłonić do samodzielnego myślenia. A może ktoś dzięki temu przestanie lubić niektóre wszechobecne narracje, które są narracjami tyleż pociągającymi, co destruktywnymi. To jest dla mnie bardzo ważne także dlatego, że Polska jest krajem stanowczo nadmiernie zideologizowanym. Za dużo światopoglądów, przekonań, uczuć religijnych, za mało zdrowego rozsądku, empatii i intelektu. No i niemal zupełny brak dystansu i ironii.

Bartłomiej Dobroczyński

Czyje jest nasze życie? Rozmawiają Olga Drenda i Bartłomiej Dobroczyński
Premiera: 2 maja 2017 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR