Gdański Dürer

W czasie odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy zorganizowanej w 85-lecie urodzin i w 20. rocznicę śmierci Ryszarda Stryjca zaprezentowanie zostanie prawie 300 dzieł artysty. Wśród nich, będziemy mogli podziwiać, rysunki, grafiki, jak również prace malarskie ze zbiorów Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i kolekcji prywatnych.

 Ryszard Stryjec „Gdański Dürer” 1932 – 1997 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Stryjec „Gdański Dürer” 1932 – 1997 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Stryjec urodził się 30 kwietnia 1932 roku na Wileńszczyźnie w Lipniszkach koło Lidy. Po tułaczce wojennej, w ramach akcjirepatriacyjnej, która odbywała się w latach 1945– 46 rodzina Stryjców trafiła do Polski, do małego miasteczka pod Zieloną Górą. Ryszard Stryjec naukę podjął w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie. Następnie rozpoczął studia w sopockiej PWSSP, przeniesionej niebawem do Gdańska, obecnej Akademii Sztuk Pięknych.

Od tego czasu jego twórczość i życie nierozerwalnie połączyły się z Gdańskiem. Studiował malarstwo w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej i Stanisława Teisseyre’a oraz grafikę u Zygmunta Karolaka. W 1958 roku uzyskał dyplom. Uprawiał ceramikę (przez kilka lat związany był z grupą Kadyny), malarstwo i rzeźbę, jednakże to w grafice i rysunku najpełniej ujawnił się talent i umiejętności warsztatowe Stryjca. W latach 60. brał udział w wielu wystawach i konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia przeważnie za grafikę, rysunek, a następnie za exlibris.

W pracach Stryjca znajduje odzwierciedlenie świat realny, symboliczny, alegoryczny, a także mitologiczny oraz fantastyczny. Twórczość artysty wypełniają motywy zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu, z Księgi Rodzaju i z Apokalipsy. Szczególne miejsce w jego dziełach zajmują sceny z życia Chrystusa, wizerunki aniołów i świętych. Stryjec poświęcał też wiele uwagi postaciom kobiecym, starając się uchwycić ich złożoną naturę. Przedstawiane były one w rolach świętych niewiast, uczestniczek tańca śmierci, harpii i syren. Do ulubionych motywów Artysty zaliczyć można również postacie jeźdźców oraz przedstawienia alegoryczne poruszające zagadnienia związane z przemijaniem, z życiem i śmiercią.

Ryszard Stryjec. Gdański Dürer 1932–1997
Od 9 czerwca do 15 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 8 czerwca 2017 roku, godz.19.30
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz