• 2017-06-02

Fotograficzny alfabet Viviane Sassen

Wystawa Viviane Sassen Leksykon w Galerii Szklarnia w Łodzi składa się z fotografii pochodzących z serii Flamboya (2008) i Parasomnia (2011) oraz z wcześniej niepublikowanych prac. Jak sugeruje tytuł wystawy, przygotowany przez artystkę zestaw prac może być postrzegany jako swoisty katalog podstawowych elementów wizualnego słownika fotografii Sassen.

Viviane Sassen, „Leksykon” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Viviane Sassen, „Leksykon” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentowana była podczas 55. Biennale w Wenecji. Dla Jamesa Laxtona, autora zdjęć oskarowego Moonlight, oglądanie fotografii jest inspiracją i ważną częścią pracy. Świat stworzony przez Laxtona w tym filmie, jego kolory, abstrakcyjne piękno został zainspirowany twórczością holenderskiej fotografki Viviane Sassen. Bezpośrednia inspiracja zdjęciem Sassen pt. Nungwi / Parasomnia (2011), widoczna jest w jednej z głównych, najbardziej ikonicznych scen filmu – scenie lekcji pływania, zrealizowanej w bardzo kontrastujących ze sobą kolorach, z dominującym krystalicznym błękitem.

Viviane Sassen (ur. 1972 ) od ponad 17 lat łączy pracę fotografa dla największych modowych marek z autorskimi projektami, które realizuje na polu sztuki. Wypracowała własny, rozpoznawalny na świecie wizualny język intensywnych kolorów i formalnych eksperymentów nawiązujących do kubizmu, surrealizmu i minimalizmu. W 2007 roku zdobyła Prix de Rome, w 2011 ICP Infinity Award. Prace Sassen wystawiane były w najlepszych muzeach świata, między innymi w: MoMa w Nowym Jorku, LACMA w Los Angeles, FORMA w Mediolanie czy Kunsthalle w Wiedniu.

Viviane Sassen. Leksykon
Wernisaż 2 czerwca 2017 roku, godz. 20.00
Od 2 do 30 czerwca 2017 roku
Galeria Szklarnia w Łodzi

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR