• 2017-06-02

Pokaz filmu Międzynarodówka

Już 9 czerwca odbędzie się pokaz kolejnego filmu w ramach przeglądu filmów tureckich w Zamku Królewskim w Warszawie. Międzynarodówka to film w reżyserii Sırrı Süreyya Öndera, który w tragikomicznym tonie opowiadach o czasach dyktatury wojskowej w Turcji.

Przegląd filmów tureckich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd filmów tureckich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd filmów tureckich w Zamku Królewskim w Warszawie  jest projektem towarzyszącym polsko-tureckiemu cyklowi wykładowemu Sześć wieków relacji polsko-tureckich. Oprócz wykładów i debat na temat stosunków Polski i Turcji w sferze polityki, gospodarki i kultury, pragniemy pokazać widzom mało znane w Polsce współczesne kino tureckie ostatnich lat.

Międzynarodówka to opowieść w tragikomicznym tonie o czasach dyktatury wojskowej w Turcji po zamachu wojskowym we wrześniu 1982 r. Historia dzieje się we wschodniej Anatolii. Miejscowa orkiestra ludowa pod presją licznych restrykcji zmuszona jest przygotować występ na paradę wojskową. Na ten dzień szykują się także miejscowi lewicowi anarchiści. Tak się składa, że ukochana jednego z nich to jednocześnie córka dyrygenta orkiestry, Abuzera.

Podczas lipcowej projekcji pokazany będzie film Almanya – Witajcie w Niemczech, który opowiada historię tureckiej rodziny, która od dziesięcioleci mieszka w Niemczech.

Pokaz filmu Międzynarodówka
9 czerwca 2017 roku, godz. 19.00
Zamek Królewski w Warszawie

Dodaj komentarz