Czy możliwy jest pokój w Izraelu?

6 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Książki Pamięci. Michał Nogaś porozmawia z Pawłem Smoleńskim o jego książkach poruszających problematykę współczesnego Izraela, o tym w jaki sposób na tak niewielkim skrawku ziemi koegzystują ze sobą różne narody, dlaczego Izrael to „gorący temat” i czy możliwe jest, że kiedyś nastanie pokój na Świętej Ziemi.

„Książki Pamięci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Książki Pamięci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Smoleński jest reporterem, publicystą, od 1989 roku dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Wcześniej współpracował z pismami drugiego obiegu. Napisał m.in.: Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze – wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem oraz Zielone migdały czyli po co światu Kurdowie. Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska Kultura. Otrzymał Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrodę im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

Autorem cyklu i prowadzącym jest Michał Nogaś – dziennikarz radiowy i prasowy, autor audycji poświęconych literaturze, a także rozmów z pisarzami z Polski i zagranicy.

Książki Pamięci. Spotkanie z Pawłem Smoleńskim
6 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach

Dodaj komentarz