• 2017-06-02

Historia pewnego życia

Zdobywca nagrody FIPRESCI na festiwalu w Wenecji, obraz Stéphane Brizé to adaptacja powieści Guya de Maupassanta Historia pewnego życia, którą sam Lew Tołstoj określił mianem najwspanialszej francuskiej narracji od czasu Nędzników.

„Historia pewnego życia”, reż. Stéphane Brizé (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Historia pewnego życia”, reż. Stéphane Brizé (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Francja, rok 1819. Siedemnastoletnia Jeanne opuszcza klasztor, gdzie wychowywała się wraz z innymi młodymi arystokratkami, i powraca do rodzinnej posiadłości. Na miejscu okazuje się, że rodzice już zaplanowali córce ślub z wicehrabią Julianem de Lamare.

Podczas pierwszego spotkania Jeanne jest oczarowana przystojnym wybrankiem o nienagannych manierach. Jednak już noc poślubna przynosi okrutne rozczarowanie. Julian brutalnie gwałci młodziutką żonę, po czym zasypia. W kolejnych latach małżeństwa nieszczęście Jeanne tylko się pogłębia…

Stéphane Brizé – urodził się w 1966 roku we francuskim Rennes. Tam ukończył studia na Wydziale Technologii, po czym przeprowadził się do Paryża, gdzie pod koniec lat 80. próbował sił równolegle w teatrze i telewizji. Następnie zainteresował się reżyserią. Zaczął kręcić krótkie filmy, a w pełnym metrażu zadebiutował na przełomie mileniów komediodramatem muzycznym Le bleu des villes. Za scenariusz romansu Mademoiselle Chambon (2009) otrzymał Cezara. Dramat z życia bezrobotnego mężczyzny w średnim wieku, Miara człowieka, przyniósł twórcy nominację do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w roku 2015; ostatecznie zdobył nagrodę jury ekumenicznego.

Historia pewnego życia, reż. Stéphane Brizé
Premiera: 16 czerwca 2017 roku
Aurora Films

Dodaj komentarz