• 2017-06-01

Teatr Kana mówi o traumie

3 i 4 czerwca w szczecińskim Teatrze Kana odbędzie się ostatnia w tym sezonie premiera pt. Gęstość zaludnienia. Spektakl powstał na podstawie głośnej Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości Swietłany Aleksijewicz.

„Gęstość zaludnienia”, reż. Krzysztof Popiołek (źródło: materiały prasowe teatru)

„Gęstość zaludnienia”, reż. Krzysztof Popiołek (źródło: materiały prasowe teatru)

Bohaterowie opowieści Aleksijewicz są pogubieni w czasie. Nieustannie porównujący siebie stąd i siebie z kiedyś, pęknięci, niedokładnie poskładani, mają jednak zdolność przenikliwego spojrzenia. Problem w tym, że jest to spojrzenie Orfeusza, spojrzenie wstecz (w tym wypadku w głąb czaszki, w siebie). Ich oczy napotykają na bezwzględny wzrok utraconego czasu – Meduzy, która grozi powrotem. Boją się: że przeszłość bezpowrotnie minęła, że jest już nie do odzyskania. Dawno wystygły ich ciała, jeszcze schną głowy po tańcu ostatniego dnia lata – w świecie sprzed wybuchu. Kiedyś głowa pociła się na zewnątrz, dziś poci się od środka. I jeszcze − istnieje obawa, że przeszłość znowu może stać się przyszłością. Ci ludzie stali się nosicielami traumy, wyczulonymi na katastrofę. Są prorokami nowych zagrożeń.

Sceniczna chóralna opowieść bada kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu, człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w chmurze obrazów i zdań, które przylepiły się do niego w trakcie drogi i które przyniósł ze sobą aż do: teraz, tutaj.

Realizatorzy:

Adaptacja i reżyseria: Krzysztof Popiołek
Scenografia: Anna Wołoszczuk
Kostiumy: Piotr Popiołek

Obsada: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Dariusz Mikuła, Piotr Starzyński.

Gęstość zaludnienia
Premiera: 3 i 4 czerwca 2017 roku, godz. 19.00 i 17.00
Teatr Kana w Szczecinie

Dodaj komentarz