• 2017-06-01

Kobieca broń

Kasia Michalski Gallery zaprasza na otwarcie wystawy Seven Sisters, kuratorowanej przez Marthę Kirszenbaum. Ponadto odbędzie się performans Dragany Bulut, którego druga część zaprezentowana zostanie 2 czerwca w KEM przy ul. Podskarbińskiej.

Nevine Mahmoud, „Peach with Erotic Inside”, 2017, dzięki uprzejmości Jeffa McLane i M+B Gallery, Los Angeles (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nevine Mahmoud, „Peach with Erotic Inside”, 2017, dzięki uprzejmości Jeffa McLane i M+B Gallery, Los Angeles (źródło: materiały prasowe organizatora)

Weszłaś do domu, czując, jak w gardle zbiera i miesza się śmiech i płacz. Jak to możliwe, dziwna dziewczyno, że jesteś tak wieloma kobietami dla tylu ludzi? (Sylvia Plath, Dzienniki 1950–1962, 2000, tł. Joanna Urban i Paweł Stachura)

Nie sposób zapomnieć tego obrazu. Było to w deszczowy poniedziałek w październiku ubiegłego roku. Tysiące kobiet, wiele z nich ubranych na czarno, wyszło na ulice największych polskich miast potrząsając ciemnymi parasolkami w proteście przeciwko okrutnemu prawu kryminalizującemu aborcję, broniąc swojego podstawowego prawa do kontroli nad własnym ciałem.

Zainspirowana tym bezprecedensowym marszem kobiet, wystawa Seven Sisters prezentuje prace sześciu artystek z różnych krajów. Ich instalacje, rzeźby, fotografie, film i performans przywołują i dekonstruują – z dystansem, humorem, i pewną dozą poetyckości – wszechobecność kobiecego ciała w przestrzeni publicznej, oraz okryte tajemniczą aurą pojęcie przestrzeni domowej, intymnej.

Martha Kirszenbaum

W wystawie biorą udział: Ketuta Alexi-Meskhishvili, Dragana Bulut, Liz Craft, Barbara Leoniak, Nevine Mahmoud, Mélanie Matranga

Seven Sisters
Kuratorka: Martha Kirszenbaum
Od 1 czerwca do 27 lipca 2017 roku
Otwarcie: 1 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Kasia Michalski Gallery w Warszawie

Dodaj komentarz