Przygotowanie do sezonu grillowego

Słoneczna letnia pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Czymże byłby jednak relaks w ogrodzie bez przepysznych potraw z grilla? Zanim jednak zaczniemy smażyć kiełbaski, musimy się do sezonu grillowego odpowiednio przygotować. Oto najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać podczas grillowania.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Jaki grill wybrać?

Coraz powszechniejszym trendem jest rezygnacja z grillów stacjonarnych na rzecz przenośnych. Te drugie możemy bowiem ustawić w dowolnie wybranym miejscu w naszym ogrodzie. Zajmują one również mniejszą przestrzeń, niejednokrotnie oferując większą powierzchnię do grillowania. Wyposażone są także w dodatkowe elementy, takie jak ruszt czy też blat roboczy, które ułatwiają przygotowywanie bardziej urozmaiconych dań.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli. Jaki grill ogrodowy sprawdzi się zatem najlepiej? Do wyboru mamy trzy podstawowe modele, które różnią się od siebie sposobem zasilania:

 • grille na węgiel – ich zaletą jest przede wszystkim niska cena. Najczęściej wykonane są z blachy stalowej lub stali nierdzewnej. Szczególnie wytrzymałe oraz odporne na różnorakie uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę są grille żeliwne. Ich wadą może być jednak waga. Są dosyć ciężkie. Trudno je zatem swobodnie przenosić. Z tych względów warto zadbać o to, aby wyposażone były w koła.

Wybierając grill na węgiel, warto zdecydować się na model z pokrywą. Dzięki temu nasze potrawy będą kruche i soczyste. Zamknięcie pozwala również skrócić czas smażenia.

 • grille gazowe – nie trzeba ich przede wszystkim długo rozpalać ani pilnować ognia. Dzięki funkcji regulowania temperatury wystarczy chwila, aby w grillu panowała optymalna do smażenia temperatura. Naszym zadaniem jest jedynie zakup butli gazowej.

Decydując się na grill gazowy, pamiętajmy, aby szukać modeli wyposażonych w dodatkowy palnik, umiejscowiony poza rusztem. Dzięki niemu będziemy mogli na przykład przygotować sos i podać go do dań z grilla.

 • grille elektryczne – ich zaletą są przede wszystkim kompaktowe rozmiary. Elektryczny grill ogrodowy jest prosty w obsłudze i łatwy w czyszczeniu. Do prawidłowego działania wymaga jednak podłączenia do źródła zasilania. Jeśli będziemy chcieli urządzić spotkanie w głębi ogrodu, gdzie nie ma gniazdka, musimy zaopatrzyć się w przedłużacz.

Narzędzia i akcesoria niezbędne podczas grillowania

Jeśli już zdecydowaliśmy, jaki grill ogrodowy kupimy, czas pomyśleć o akcesoriach niezbędnych podczas grillowania. Ułatwią one przygotowywanie potraw oraz wkładanie i zdejmowanie ich z gorącego grilla tak, aby uniknąć poparzeń. Oto najważniejsze narzędzia i akcesoria, które warto mieć pod ręką podczas grillowania:

 • noże do nacinania kiełbasek, warzyw i mięsa,
 • szczypce, które pozwolą nakładać, obracać i zdejmować przygotowywane produkty,
 • widelec do mięs,
 • pędzel do smarowania rusztu tłuszczem,
 • łopatka, która pomoże nam podważyć niektóre dania,
 • metalowe koszyki do przygotowywania ryby,
 • tacki pełniące funkcje talerzy,
 • sztućce,
 • druciana szczotka do czyszczenia grilla,
 • rękawice kuchenne,
 • fartuch.

Węgiel czy brykiet?

Wybór opału to niezwykle ważna kwestia. Zazwyczaj decydujemy się na węgiel lub brykiet. Obydwa rozwiązania mają swe zalety. Węgiel stosunkowo szybko się rozpala i tworzy wewnątrz grilla dużo ciepła. Ten rodzaj opału jednak szybko się wypala. Trzeba zatem co pewien czas dokładać go do paleniska, jeśli chcemy, aby żar długo się utrzymywał.

Brykiet zaś, z uwagi na swą bardzie zwartą strukturę, trudniej się rozpala, daje mniej ciepła niż węgiel, jednak znacznie dłużej się pali. Pozwala to na przyrządzanie dużych kawałków mięs, na przykład całego kurczaka, bez obaw o to, że będą one suche.

Grillowanie – o czym należy pamiętać?

Podczas grillowania należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Mamy bowiem do czynienia z wysokimi temperaturami. Aby nie spalić potraw, warto przygotować wyposażoną w spryskiwacz butelkę wody i postawić ją w pobliżu grilla. Jeśli na ruszcie pojawi się ogień, będziemy w stanie błyskawicznie zareagować, w ten sposób chroniąc nasze dania przed przypaleniem.


Dodaj komentarz