• 2017-06-01

Przyjaźń ponad podziałami

Enklawa to film opowiadający o serbskim chłopcu, który żyje razem z ojcem i dziadkiem. W okolicy żyją tylko dwaj Serbowie. Chłopiec tęskniąc za kontaktem z równieśnikami robi coś dla innych niezrozumiałego, zaprzyjaźnia się z kimś z przeciwnego obozu.

„Enklawa”, reż. Goran Radovanović (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Enklawa”, reż. Goran Radovanović (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Dziesięć lat od zakończenia wojny w Kosowie. Dziesięcioletni Nenad mieszka na farmie w małej serbskiej enklawie z ojcem i chorym dziadkiem. Poza nimi w okolicy jest tylko dwóch Serbów: pop i trzydziestoletni nauczyciel. Każdego dnia chłopak dociera do szkoły klaustrofobicznym pojazdem wojskowym. Jest w niej jedynym uczniem, a tęskni za towarzystwem rówieśników. Wiele razy widzi ich z daleka: przez szczeliny w opancerzeniu samochodu obserwuje dwóch chłopców. Dzięki niezwykłej determinacji chłopcu udaje się odnaleźć przyjaciela pośród społeczności muzułmańskiej. Film pokazuje obraz Kosowa, głęboko podzielonego wewnętrznie i wyniszczonego wojną. Enklawa to antywojenny obraz o wybaczaniu i miłości.

Mój film sytuuje się w samym centrum dyskusji na temat konfliktu serbsko-albańskiego, który jest rezultatem wojny, zniszczeń i zbrodni sprzed piętnastu lat. Zadaję pytanie, czy możliwa jest koegzystencja tych społeczności pomimo istnienia enklaw chrześcijańskich, otoczonych muzułmańską większością. Odpowiedź wydaje się prosta: tym co dzieli jest nienawiść wynikająca ze strachu przed innością, wciąż istniejąca w obu grupach etnicznych. Strach oznacza brak miłości… To dlatego bohaterem filmu jest dziesięciolatek, który robi coś niewyobrażalnego: zaprzyjaźnia się z kimś z wrogiego obozu – komentuje reżyser filmu, Goran Radovanović.

Goran Radovanović. urodził się w Belgradzie w 1956 roku. Tam też ukończył historię sztuki w 1982 roku, a w latach 1977–80 przebywał w Monachium na stypendium ufundowanym przez Goethe Institute. Po powrocie do Belgradu pracował jako scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej (Berlin) oraz Stowarzyszenia Artystów Filmowych (Serbia). Obecnie wykłada jako gość w Międzynarodowej Szkole Filmowo-Telewizyjnej na Kubie.

Enklawa, reż. Goran Radovanović
Premiera: 9 czerwca 2017 roku
Spectator

Dodaj komentarz