• 2017-06-01

Port Poetycki w Chorzowie

W najbliższą sobotę do Chorzowa przyjedzie ponad 80 poetów z całej Polski. W mieście już po raz piętnasty odbędzie się Port Poetycki, jedna z największych imprez literackich na Śląsku. Oprócz spotkań z autorami odbędą się także: koncert piosenek Agnieszki Osieckiej, warsztaty poetyckie i plastyczne oraz wernisaże.

Port Poetycki w Chorzowie, fot. Michał Dudek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Port Poetycki w Chorzowie, fot. Michał Dudek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Impreza zostanie podzielona na kilka części. Od godz. 11.00 w Magazynie Ciekłego Powietrza trwać będą warsztaty poetyckie prowadzone przez Biankę Rolando, pisarkę i poetkę. W tym samym czasie w Klubie Muzycznym Tlenownia odbędą się warsztaty plastyczne z Barbarą Trzybulską, artystką-ceramikiem, której prace wystawiane były m.in. w Chinach, Niemczech, Korei Południowej i we Francji.

Na godz. 16.00, również w Magazynie Ciekłego Powietrza, zaplanowano z kolei główne atrakcje Portu. Rozpocznie je spotkanie autorskie z gośćmi głównymi wydarzenia. W tym roku są to: Bianka Rolando, poetka, prozaiczka i artystka sztuk wizualnych, autorka m.in. zbiorów wierszy PaschaŁęgi; Bogdan Prejs, poeta, autor m.in. tomów esemes do ludożercówce ha oraz biernik; Anna Maria Wierzchucka, poetka, autorka tomu Włókien pełna; Tomasz Pietrzak, poeta, autor nominowanych do Nagrody Literackiej Nike zbiorów RekordyUmlauty, a także najnowszego Pospół. Spotkanie poprowadzi Jacek Dudek, poeta i organizator Portu.

To dopiero początek poetyckiego maratonu. W ramach „magazynu wierszy” swoje teksty zaprezentuje aż 29 poetów, w tym: Marta Fox, Roma Jegor, Małgorzata Południak, Beata Bigos, Zenon Dytko, Krzysztof Tomanek, Karolina Kułakowska, Magdalena Gałkowska, Jan Mieńciuk, Weronika Górska, Marta Jurkowska, Grzegorz Derner, Marzena Orczyk-Wiczkowska, Bartosz Wiczkowski, Grzegorz Kielar, Izabela Wageman, Andrzej Kanclerz, Mirosława Pajewska, Michał Krzywak, Łucja Dudzińska, Andrzej Walter, Daria Dziedzic, Szymon Babuchowski, Bożena Boba-Dyga, Natalia Zalesińska, Jacek Kukorowski, Włodzimierz Szymczewski, Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek.

Także młodzi poeci będą mieli okazję podzielić się swoją twórczością. W tym roku w ramach „Hyde Parku”, do którego mógł się zgłosić każdy, wiersze czytać będzie aż 49 autorów.

Ale nie tylko poezją będzie żył Port Poetycki. W ramach sztalugarnii Małgorzaty Południach odbędzie się wernisaż prac graficzki Ewy Kantorczyk i artystki-ceramika Barbary Trzybulskiej. Z koncertem wystąpi Joanna Trzepiecińska. Aktorka zaśpiewa kultowe piosenki z repertuaru Agnieszki Osieckiej.

Wydarzeniu towarzyszyć będą także inne imprezy. 2 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury przy Sienkiewicza odbędzie się „Wieczór Haiku”, podczas którego będzie można posłuchać krótkich utworów najlepszych polskich poetów nurtu klasycznego haiku oraz neohaiku. Początek spotkania o 17.30. Z kolei 11 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy zostanie rozstrzygnięty XI Ogólnopolski Konkurs Literacki „OKNO” oraz XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marka Hłaski.

15. Port Poetycki
3 czerwca 2017 roku
Chorzów

Dodaj komentarz