Pokażmy, że w naszych działaniach jest chemia!

W tym roku Fundacja Art Transparent, wspólnie z wrocławską fundacją Jednostka Architektury, w ramach 15. edycji SURVIVALU pragnie zrealizować serię działań, które w pozwolą przywrócić świetność autydorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i zwrócić uwagę na jego potencjał.

Iluminacja budynku, Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iluminacja budynku, Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Audytorium Wydziału Chemii zostało zaprojektowane przez Krystynę i Mariana Barskich jako jeden z trzech obiektów (wraz z sąsiadującymi 10-kondygnacyjnym wieżowcem i 3-kondygnacyjnym laboratorium) składających się na zwycięski projekt w konkursie na zagospodarowanie placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu organizowanym przez SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) w 1964 roku.

Rabatka, Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rabatka, Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Budynki powstały w latach 1970‒1971 i razem z położonymi nieopodal, wzdłuż linii brzegowej Odry, budynkami Instytutu Matematyki (i bliźniaczym audytorium) składały się na nowoczesny w tamtym czasie kompleks akademicki.

Dwukondygnacyjny budynek audytorium z tarasem od strony Odry jest niemal całkowicie przeszklony, co podkreśla lekkość bryły. Z zewnątrz uwagę przykuwa masywna „donica”, która służy do zbierania wody z rzygacza umieszczonego na dachu oraz umieszczona naprzeciw audytorium rzeźba pt. Atom (1975) autorstwa Romana Pawelskiego.

Mimo upływu lat wciąż pozostaje szczególnym miejscem na mapie architektury Wrocławia, jako wybitne dzieło powojennego modernizmu na skalę ogólnopolską. Dziś audytorium jest wyłączone z użytku, a ze względu na brak środków na jego rewitalizacje, popada w zniszczenie.

Festiwal SURVIVAL i fundacja Jednostka Architektury zbierają pieniądze na działania, które pozwolą zwrócić uwagę na potencjał tego budynku. Więcej informacji o zbiórce można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu.

Festiwal SURVIVAL
Od 23 do 27 maja 2017 roku
Wrocław

Dodaj komentarz