Ludzkie ruiny i zgliszcza

Ruiny i zgliszcza Wellsa Towera zostały uznane za jedną z najlepszych książek 2009 roku, które zostały wydane w Stanach Zjednoczonych. Możemy ją już przeczytać w polskim tłumaczeniu – ukazała się w maju nakładem Wydawnictwa Karakter.

Wells Tower, „Ruiny i zgliszcza” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wells Tower, „Ruiny i zgliszcza” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Każdy chce być porządnym człowiekiem, czasem się to jednak nie udaje – jak bohaterom opowiadań Wellsa Towera. Często czują się samotni i zmęczeni. Mają dosyć kłamstw i póz, tęsknią za choćby chwilą szczerej bliskości i porozumienia. Nie wiedzą jednak, jak je osiągnąć. Jak każdy popełniają więc błędy. Kierują się niezrozumiałymi nawet dla samych siebie impulsami. Zdradzają się, kłócą, wdają w bójki. Przerwana telefoniczna rozmowa z żoną, nieporadny flirt nastolatki z nieznajomym, zakończone fiaskiem polowanie dwóch braci – to w takich pełnych napięcia chwilach bohaterowie opowiadań szukają, czasem desperacko, kontaktu z drugą osobą.

Wells Tower opisuje swoich bohaterów z empatią: nie potępia ich i nie wyśmiewa ich słabości. W jednym zdaniu potrafi zawrzeć całą gamę sprzecznych emocji, których doświadczają: nadzieję, niepokój i poczucie rozczarowania – światem i samym sobą. To literatura, która tylko pozornie jest prosta – każde z tych opowiadań na długo zapada w pamięć właśnie dlatego, że wszystko, o czym pisze Tower, sami znamy tak dobrze.

Wells Tower (ur. 1973 r.) – urodził się w Vancouver, dorastał w Północnej Karolinie, obecnie mieszka w Nowym Jorku. Pisarz, dziennikarz i eseista. Debiutował w 2005 roku na łamach „The Paris Review”; jego opowiadania i reportaże drukowały m.in. „New Yorker”, „McSweeney’s”, „GQ”.

Wells Tower, Ruiny i zgliszcza
Premiera: 11 maja 2017 roku
Wydawnictwo Karakter

Dodaj komentarz