• 2017-05-31

Zobacz wrocławskie Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców to film podsumowujący ponad dwuletnią współpracę Izy Rutkowskiej z mieszkańcami wrocławskiego Trójkąta, czyli osiedli na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. 7 czerwca w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się uroczysta premiera filmu połączona z dyskusją z mieszkańcami podwórka.

„Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iza Rutkowska po raz pierwszy pojawiła się na podwórku przy ulicy Mierniczej/Łukasińskiego/ Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej latem 2015 roku, zachęcając mieszkańców do wyjścia na podwórko i zainteresowania się 7-metrowym jeżem. Przez całe wakacje Jeż pojawiał się regularnie w różnych zakamarkach podwórka –sąsiedzi szyli kolce, ozdabiali je, wyprowadzali jeża na spacer, wspólnie oglądali filmy, aż w końcu Jeż się symbolicznie zadomowił.

Po mojej pierwszej wizycie na Trójkącie pomyślałam, że gdyby scharakteryzować to miejsce i ludzi cechami jakiegoś zwierzęcia to najbardziej przypominałoby mi jeża. Z pozoru sympatyczny, ale jak tylko zbliża się obcy, to wyciąga kolce w obronie i trzeba się napracować, żeby zdobyć jego zaufanie. Podczas pierwszych dni pukałyśmy do wszystkich mieszkań zapraszając mieszkańców na spotkanie z jeżem. Reakcje były różne, rzadko negatywne, raczej niedowierzające i zachowawcze, chociaż kilka osób od razu zadeklarowało chęć pomocy w organizowaniu warsztatów. Dorośli jednak raczej pozostali obserwatorami. Dopiero po kilku tygodniach uwierzyli, że ta zabawka faktycznie jest dla nich – bezinteresownie i regularnie – mówi Iza Rutkowska.

Kolejnym etapem była realizacja wspólnego pomysłu Izy Rutkowskiej, dzieciaków z podwórka, ich rodzin, wrocławskich aktywistów, artystów oraz lokalnej dolnośląskiej społeczności – kolonie dla dzieci z Trójkąta i dla jeża. Naturalnym celem podróży był Ośrodek Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Uczestnicy kolonii mogli wiele nauczyć się o szacunku, trosce i odpowiedzialność, twórczo spędzić czas, ośmielić i oswoić dzikie zwierzę. Środki na kolonię artystka wspólnie z mieszkańcami zebrała crowdfundingowo.

Trzecim etapem współpracy Izy i mieszkańców podwórka był konkurs na projekt i realizację pomysłu służącego wspólnocie. Powstał piknik sąsiedzki pełen wspólnych inicjatyw oraz film, który opowiada o efektach integracji.

Premiera filmu Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców
7 czerwca 2017 roku, godz. 18.30
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz