• 2017-05-31

Zobacz wrocławskie Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców to film podsumowujący ponad dwuletnią współpracę Izy Rutkowskiej z mieszkańcami wrocławskiego Trójkąta, czyli osiedli na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. 7 czerwca w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się uroczysta premiera filmu połączona z dyskusją z mieszkańcami podwórka.

„Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iza Rutkowska po raz pierwszy pojawiła się na podwórku przy ulicy Mierniczej/Łukasińskiego/ Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej latem 2015 roku, zachęcając mieszkańców do wyjścia na podwórko i zainteresowania się 7-metrowym jeżem. Przez całe wakacje Jeż pojawiał się regularnie w różnych zakamarkach podwórka –sąsiedzi szyli kolce, ozdabiali je, wyprowadzali jeża na spacer, wspólnie oglądali filmy, aż w końcu Jeż się symbolicznie zadomowił.

Po mojej pierwszej wizycie na Trójkącie pomyślałam, że gdyby scharakteryzować to miejsce i ludzi cechami jakiegoś zwierzęcia to najbardziej przypominałoby mi jeża. Z pozoru sympatyczny, ale jak tylko zbliża się obcy, to wyciąga kolce w obronie i trzeba się napracować, żeby zdobyć jego zaufanie. Podczas pierwszych dni pukałyśmy do wszystkich mieszkań zapraszając mieszkańców na spotkanie z jeżem. Reakcje były różne, rzadko negatywne, raczej niedowierzające i zachowawcze, chociaż kilka osób od razu zadeklarowało chęć pomocy w organizowaniu warsztatów. Dorośli jednak raczej pozostali obserwatorami. Dopiero po kilku tygodniach uwierzyli, że ta zabawka faktycznie jest dla nich – bezinteresownie i regularnie – mówi Iza Rutkowska.

Kolejnym etapem była realizacja wspólnego pomysłu Izy Rutkowskiej, dzieciaków z podwórka, ich rodzin, wrocławskich aktywistów, artystów oraz lokalnej dolnośląskiej społeczności – kolonie dla dzieci z Trójkąta i dla jeża. Naturalnym celem podróży był Ośrodek Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Uczestnicy kolonii mogli wiele nauczyć się o szacunku, trosce i odpowiedzialność, twórczo spędzić czas, ośmielić i oswoić dzikie zwierzę. Środki na kolonię artystka wspólnie z mieszkańcami zebrała crowdfundingowo.

Trzecim etapem współpracy Izy i mieszkańców podwórka był konkurs na projekt i realizację pomysłu służącego wspólnocie. Powstał piknik sąsiedzki pełen wspólnych inicjatyw oraz film, który opowiada o efektach integracji.

Premiera filmu Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców
7 czerwca 2017 roku, godz. 18.30
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR