Dzieła sztuki ilustracji ostatniego półwiecza w Krakowie

Już 4 czerwca w piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie spotkamy się z międzynarodową sztuką najwyższej próby. Wystawa Artists and Masterpieces of Illustration – Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat została przygotowana z okazji 50-lecia najważniejszego na świecie konkursu dedykowanego książce dziecięcej – Bologna Ragazzi Award.

„Artists and Masterpieces of Illustration – Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Artists and Masterpieces of Illustration – Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka w literaturze dla maluchów to po prostu bardzo wysokiej jakości ilustracje, które uwrażliwiają i rozwijają dziecko, rozszerzając pole interpretacyjne dzieła. To ilustracje, które inspirują, które pobudzają wyobraźnię, które każą stawiać pytania i szukać odpowiedzi. To ilustracje, które zachwycają – wylicza Agnieszka Karp-Szymańska, inicjator wystaw bolońskich w Polsce. – Cieszę się, że już nie trzeba jechać do Bolonii, by zobaczyć światowe trendy w ilustrowaniu książek dla dzieci. Wiemy, że nie każdy ma takie możliwości. Przywieźliśmy zatem wystawę już po raz drugi do Polski. To wspaniała wystawa, bo możemy przekonać się, jak różna może być ilustracja. To naturalne, że nie każda nas zachwyci, bo każdy z nas jest inny. Warto poszukać tej, która nam odpowiada, która nas porusza naprawdę. Przy której zatrzymujemy się i nie możemy iść dalej.

Na wystawie zobaczymy oryginalne prace autorstwa najwspanialszych ilustratorów z całego świata, pokazujące dynamikę zmian i trendy ilustracji. Możemy prześledzić różnorodne estetyki, tematy i techniki. Dzięki temu, że pracom towarzyszą książki, mamy szanse zobaczyć dzieło w naturalnym kontekście.

Do artystów prezentowanych należą: Francesco Tullio-Altan, Eric Carle, Patrick Couratin, Helme Heine, Emanuele Luzzati, David Macaulay, Iela Mari, Bruno Munari, Ralph Steadman, Štěpan Zavřel, Jean-Louis Besson, Quentin Blake, Stasys Eidrigevičius, Monique Felix, Robert Ingpen, Roberto Innocenti, Dušan Kallay, David McKee, Tony Ross, Lisbeth Zwerger, Jean Claverie, Klaus Ensikat, Georges Lemoine, Yan Nascimbene, Kvĕta Pacovska, Chris Raschka, Alfonso Ruano, J. Otto Seibold, Max Velthuijs, Piero Ventura, Beatrice Alemagna, Arnal Ballester, Eric Battut, Chiara Carrer, Svjetlan Junaković, Taro Miura, Fabian Negrin, Bente Olesen Nystro, Vladimir Radunsky, Shaun Tan, Ofra Amit, Bernardo Carvalho, Maja Celija, Mara Cerri, Philip Giordano, Anne Herbauts, Suzy Lee, Nooshin Safakhoo, Alessandro Sanna, Klaas Verplancke.

Na wystawie znajdą się prace ilustratorów obecnych na naszym rynku (książki tłumaczone), ale nie ma polskich przedstawicieli, chociaż polscy artyści zdobywali nagrody w Bolonii. Zdarzało się, że tam byli wcześniej doceniani niż w Polsce. Wystawa pozostałaby jednak niepełna bez kontekstu polskiego. Dlatego organizatorzy zapowiadają specjalne warsztaty dla dzieci z polskimi laureatami Bologna Ragazzi Award.

Wystawa została zorganizowana przez Fundację Czas Dzieci, która dotąd dała się poznać m.in. jako współorganizator największego w Europie Festiwalu Literatury dla Dzieci i Ostrego Dyżuru Literackiego.

Artists and Masterpieces of Illustration – Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat
Od 4 do 30 czerwca 2017 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz