• 2017-05-31

Nadchodzi 21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Opera Krakowska zaprasza na 21. edycję Letniego Festiwalu. 9 czerwca zainauguruje go premiera Opowieści Hoffmanna Jacquesa Offenbacha. To opowieść o trzech nieszczęśliwych miłosnych tęsknotach poety, które uosabiają trzy niezwykłe kobiety. Spektakl przygotowuje Michał Znaniecki.

„Don Pasquale”, reż. Jerzy Stuhr, fot. Ryszard Kornacki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Don Pasquale”, reż. Jerzy Stuhr, fot. Ryszard Kornacki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez ostatnie miesiące Opera Krakowska prezentowała cieszący się uznaniem publiczności i krytyków cykl koncertów Pieśń – Teatr Słowa. Serię spotkań widzów z muzyką i poezją zwieńczy Koncert finałowy (16 czerwca) w którym zaśpiewają: pomysłodawczyni i kierownik artystyczny projektu – Katarzyna Oleś-Blacha oraz Monika Korybalska, Andrzej Lampert i Mariusz Godlewski. Śpiewakom towarzyszyć będą: Olga Tsymbaluk (fortepian), Jacek Kopiec (akordeon), Krzysztof Cyran (gitara) oraz  Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Będzie można usłyszć m.in. Pieśni biblijne A.  Dvořaka, Pieśni księżniczki z baśni K. Szymanowskiego, a także utwory S. Rachmaninowa,  R. Straussa czy A. Wertyńskiego.

W czerwcu, teatr tradycyjnie opuści swój gmach, by „delektować się” muzyką i tańcem na najpiękniejszym polskim dziedzińcu zamkowym. W tegorocznym koncercie Arie Oper Świata (25 czerwca) wystąpią zaproszeni goście: Ewa Hornyáková i Daniel Čapkovič­, soliści Teatru Narodowego w Bratysławie. Jest to kolejna wymiana artystycznych doświadczeń i współpraca bratysławskiej i krakowskiej sceny operowej. W koncercie usłyszymy również solistów Opery Krakowskiej: Katarzynę Oleś-Blacha, Tomasza Kuka, Andrzeja Lamperta i  Wołodymyra Pańkiwa. Towarzyszyć im będzie Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka. W repertuarze znajdą się utwory kompozytorów takich jak: Vincenzo Bellini, Piotr Czajkowski, Gaetano Donizetti, Antoni Dvořák, Stanisław Moniuszko, Giacomo Puccini, Bedřich Smetana, Karol Szymanowski, Giuseppe Verdi.

Już po raz ósmy Opera Krakowska zaprasza na galę baletową Grand pas…!. 29 czerwca na Dziedzińcu Arkadowym Zamku na Wawelu wystąpią znakomici polscy i zagraniczni artyści. Zatańczą soliści baletu ze Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie (Romina Kolodziej i Damian Šimko), Teatru w Koszycach (Ami Fujikawa i Maksym Sklyar), Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie (Olesia Šaitanova i Kipras Chlebinskas), Polskiego Baletu Narodowego oraz Opery Krakowskiej. Ważnym punktem wieczoru będzie wykonanie przez Polski Balet Narodowy słynnego Bolera do muzyki Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora.

Opera Krakowska przygotowała jeszcze jedną propozycję – spektakl baletowy Dwie Historie – jeden Taniec (18 i 19 czerwca) – odważne, niecodzienne i oryginalne przedstawienie, któremu rytm nadaje muzyka jazzowa. W spektaklu z muzyką zagraną na żywo przez Piotra Orzechowskiego (fortepian) i Krzysztofa Ścierańskiego (gitara basowa) zatańczy Zespół Baletu Opery Krakowskiej. Spektaklem tym (18 czerwca) Piwnica Pod Baranami zainauguruje w gmachu Opery swój 22 Letni Festiwal Jazzowy.

W przestrzeni wawelskiego dziedzińca zabrzmi także słynna habanera, seguidilla i toast torreadora – 27 czerwca Opera zaprasza na Carmen Georgesa Bizeta w reżyserii Laco Adamika. W tytułowej partii usłyszymy Monikę Ledzion-Porczyńską, jako Don José Pawła Skałubę, a w roli Micaëli Wiolettę Chodowicz.

Opera Krakowska po raz kolejny podejmuje współpracę z Akademią Muzyczną w Krakowie. Na scenie przy Lubicz już kilkukrotnie prezentowali się studenci tej uczelni. Tym razem Straszny dwór Stanisława Moniuszki (21 czerwca) będzie spektaklem dyplomowym młodego dyrygenta Joachima Kołpanowicza, który w tym sezonie na krakowskiej scenie poprowadził m.in. Barona cygańskiego. Spektakl zostanie powtórzony 23 czerwca, w Parku przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini. Na zakończenie Festiwalu teatr zaprasza także na Don Pasquale Gaetano Donizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra (30 czerwca i 2 lipca).

21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej
Od 9 czerwca do 2 lipca 2017 roku
Opera Krakowska

Dodaj komentarz