• 2017-05-31

Już w czerwcu 20. Festiwal Filmów Kultowych

Już w czerwcu w Gdańsku odbędzie się 20. Festiwal Filmów Kultowych – cykliczne święto kina gatunkowego, jakiego nad morzem jeszcze nie było! Między 9 a 17 czerwca Stocznia Gdańska zamieni się w wielkie kino – projekcje będą odbywały się w klubie B90, w halach W4 i B64, Studiu Luks Sfera, WL4 – Art Space, na ulicy Elektryków, w Europejskim Centrum Solidarności i w plenerach.

Polskie Kino Nowej Przygody (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polskie Kino Nowej Przygody (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal otworzy koncert Perturbatora, francuskiej gwiazdy muzyki synthwave, który odbędzie się 9 czerwca w B90. Tego samego dnia będzie miał miejsce wernisaż pierwszej w Polsce wystawy okładek kaset wideo, którą będzie można oglądać przez cały czas trwania festiwalu w Europejskim Centrum Solidarności.

Specjalnie na Festiwal do Gdańska przyjedzie Sam Firstenberg, kultowy reżyser czasów ery wideo, by zaprezentować swoje filmy (między innymi Amerykański ninja) i spotkać się z widzami w klubie festiwalowym B64. Z publicznością spotka się także Tomasz Knapik, który przyjedzie na Festiwal na zaproszenie kolektywu VHS Hell, by na żywo przeczytać ścieżkę dialogową Samurai Copa.

W programie znajdą się takie cykle tematyczne jak Miasto nocą (poświęcony filmom, w którym ogromną rolę odgrywa spowite mrokiem miasto), Nastolatki (zestawiający różne filmowe opowieści o dojrzewaniu), Double Feature: Gatunkowe inspiracje (w ramach którego współczesne filmy zestawione zostaną z filmami sprzed lat, które bezpośrednio je zainspirowały), Polskie Kino Nowej Przygody i Dokumenty o historii kina.

Widzowie będą mieli możliwość uczestniczyć w unikatowych projekcjach plenerowych – 10 czerwca parking pod Stadionem Energa zamieni się w kino samochodowe, w którym będzie można obejrzeć Drive, a 14 czerwca na złomowisku Panta – kasacja pojazdów odbędzie się pokaz postapokaliptycznego Hardware. Festiwal zwieńczy natomiast Seans Ukryty – jedyny pokaz, którego szczegóły do ostatniej chwili trzymane będą w tajemnicy.

20. Festiwal Filmów Kultowych
Od 9 do 17 czerwca 2017 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz