• 2017-05-31

Już dziś Lublin staje się Miastem Poezji

„Poezja Miasta” to hasło i kierunek działań tegorocznej, 10. edycji Festiwalu Miasto Poezji w Lublinie. Przy okazji 10. edycji organizatorzy chcą powrócić do początków festiwalu i skupić się na tym, że – jak mawiał prof. Władysław Panas – „Lublin jest Księgą”. Jubileusz Miasta Poezji zbiega się przecież z Wielkim Jubileuszem 700-lecia Miasta Lublina.

Miasto Poezji – Lubelskie Spotkania Literackie, fot. Bad Cat Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto Poezji – Lubelskie Spotkania Literackie, fot. Bad Cat Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Profesor Paweł Próchniak tak definiuje hasło tegorocznej edycji:

Co miasta zawdzięczają poezji i co poezja zawdzięcza miastom? (…) Czy Lublin jest miastem poezji? Czy miasto może stać się miejscem poezji, miejscem metafory? A jeśli tak, to czy można zamieszkać w metaforze? Można. Można i trzeba. Bo tylko wtedy nasze życie tu i teraz zyskuje oddech – otwiera się na to, co było przed nami, i na to, co dopiero zmierza w naszą stronę z przyszłości.

Agorą Miasta Poezji jest Brama Grodzka. To tu, w Sali Czarnej, odbędą się spotkania z poetami. Wśród gości obecnej edycji festiwalu znajdą się m. in.: Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło, Joanna Mueller-Liczner, Marcin Sendecki, Waldemar Michalski, Andrzej Titkow, Piotr Matywiecki, Piotr Mitzner, Konrad Góra, Joanna Żabnicka, Janusz Drzewucki, Karol Maliszewski i wiele innych poetek i poetów.

Szczególnie ważne będą Mieszkania Poezji, czyli spotkania w mieszkaniach prywatnych. Współtwórcami i animatorami festiwalu będą również ci, którzy w swoich mieszkaniach zorganizują wydarzenia inspirowane poezją. W tym roku Mieszkania Poezji odbędą się także w lubelskich Domach Pomocy Społecznej.

Duchowym patronem lubelskich spotkań poetyckich jest Józef Czechowicz, a siedmiokrotnie przyznana nagroda Miasta Poezji nazwana została „Kamień” – tak jak tytuł pierwszego tomu wierszy poety z roku 1927.

Tradycją Festiwalu stały się Terytoria Poezji, czyli tatuowanie chodników i ścian Lublina dziesiątkami wierszy. Podczas tegorocznej edycji Wiersze na mieście pojawią się na:

  • ul. Nadbystrzyckiej (schody przy przystanku Os. Skarpa): Marcin Świetlicki, Uwodzenie
  • ul. Kazimierza Jaczewskiego 5: Zbigniew Herbert, Raport z oblężonego miasta
  • ul. Pozytywistów 18: Tadeusz Peiper, Miasto

Festiwal zamyka slam Miasta Poezji – szczególny rodzaj poetyckiego konkursu, skrzyżowanie poezji i performance’u, swoisty festiwal słowa mówionego, podczas którego używanie jakichkolwiek rekwizytów bądź instrumentów jest zabronione. To już trzecia edycja reaktywowanych Koziołków Poetyckich. Zasady są proste: uczestnicy czytają lub mówią swoje wiersze/teksty w ciągu zaledwie 3 minut.

Miasto Poezji – Lubelskie Spotkania Literackie 2017
Od 31 maja do 2 czerwca 2017 roku
Lublin

Dodaj komentarz