• 2017-05-30

Warsztat Medialabowy w Lublinie

W Warsztatach Kultury otworzy się pracownia, w ramach której będzie można wziąć udział w inspirujących wykładach i praktycznych warsztatach. Drony, drukarki 3D czy frezarki od czerwca będą dla mieszkańców Lublina na wyciągnięcie ręki. Organizatorzy zapraszają do nowej pracowni medialabowej w każdy czwartek, bezpłatnie.

Fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztat medialabowy to przestrzeń do spotkania sztuki, technologii i nowych mediów oraz miejsce dla artystów i osób zainteresowanych wykorzystaniem i łączeniem różnych technik w pracy artystycznej. To rodzaj pracowni, w której wykorzystując nowoczesny sprzęt, taki jak frezarka czy drukarka 3D, możemy przekuć swoje pomysły i projekty w konkretne, namacalne rzeczy, korzystając przy tym z pomocy oraz rad ekspertów i innych użytkowników. W Warsztacie Medialabowym spotkają się osoby z różnym doświadczeniem i zainteresowaniami, które potrzebują laboratoryjnej płaszczyzny do twórczych eksperymentów, testowania swoich pomysłów artystycznych i tworzenia ich prototypów.

Bazując na kreatywności artystów, umiejętnościach inżynierów oraz dostępnej technologii, w roku 2017, czyli roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina, uczestnicy warsztatów pracować będą nad rozwiązaniami różnych problemów miasta, instalacjami i projektami artystycznymi, które będą promować i komentować historię oraz specyfikę Lublina. Powstanie także społecznościowa muzyczna mapa miasta.

Co znajdzie się w warsztacie?

  • Przestrzeń: kompletnie wyposażona pracownia medialabowa przy ul. Grodzkiej 5a;
  • Narzędziownia: m.in. drukarka i skaner 3D, frezarka, Arduino, cyfrowy sprzęt fotograficzny, quadrocopter, sprzęt muzyczny, komputery;
  • Wiedza: eksperci, którzy pomogą okiełznać nowe technologie.

Jak działa pracownia?

„Otwarte czwartki” – każdego tygodnia w czwartek o godzinie 16.00 będzie można poznać konkretne studium przypadku – połączenia nowych technologii i sztuki. To także okazja, aby przetestować poznane rozwiązania w praktyce, z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w Warsztacie.

Na pierwszym spotkaniu (1 czerwca) Robert Wciseł opowie o tym, jak zrobił drukarkę 3D przy pomocy drukarki 3D i kilku aplikacji opensource. Jak pisze Robert: „Będzie to opowieść o tym, jak w 2013 roku w ciągu jednego dnia zbudowałem drukarkę 3D. Kto mi pomagał? Czemu zbudowana «machina» potrzebowała jeszcze tygodnia, aby zacząć drukować? Co można zrobić na własnoręcznie zrobionym urządzeniu do produkcji przyrostowej? Ile kosztuje eksperymentowanie?”.

Ponadto w czerwcu:

  • 8 czerwca: Zajęcia praktyczne – drukarka 3D
  • 22 czerwca: Jak zrobiłem meble, skrzynki, zegarki itp. na ploterze CNC
  • 29 czerwca: Zajęcia praktyczne – frezarka CNC

Zajęcia poprowadzi Robert Wciseł – magister inżynier specjalności informatycznej. Od roku 2000 nieprzerwanie związany z rynkiem ICT/IT. Ma wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu i utrzymywaniu systemów teleinformatycznych. Posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu ICT/IT, elektroniki, jak również obróbki CNC, dzięki czemu sprawnie wdraża i kieruje projektami z pogranicza tych dziedzin. Programował, administrował, jak również przez wiele lat prowadził dział IT. Prócz tego twórca kilku urządzeń CNC i drukarek 3D. Kierował zespołem R&D, działającym między innymi w branży druku 3D i wytwarzania przyrostowego. Związany z nieformalnymi centrami edukacji typu Fab Lab i Makerspace w Polsce. „Lider” zwycięskiego zespołu w projekcie Medialab Battle Lublin.

Warsztat Medialabowy
Od 1 czerwca 2017 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz