Uzdrowisko. Architektura Zawodzia – film dokumentalny o modernistycznej ikonie Ustronia

Dla jednych arogancki akt w pejzażu, dla innych ikoniczne dzieło światowej architektury. Kompozycję ustrońskiej dzielnicy Zawodzie stworzył duet znamienitych śląskich architektów – Henryk Buszko oraz Aleksander Franta. Film Uzdrowisko. Architektura Zawodzia to piękna wizualnie polemika na temat własności krajobrazu oraz odpowiedzialności za dziedzictwo jako dobro wspólne.

Aleksander Franta, fot. Mariusz Gruszka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksander Franta, fot. Mariusz Gruszka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy twór człowieka, jakim jest architektura, może w zgodzie koegzystować z otaczającą ją naturą? Czy wszystko co wybudowano w okresie PRL-u musi oznaczać coś gorszego, kojarzonego tylko z odcieniami szarości? Film Uzdrowisko. Architektura Zawodzia stara się odpowiedzieć na te pytania, opierając się na przykładzie dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu.

W tym roku obchodzimy 50-lecie rozpoczęcia budowy jednej z największych inwestycji służby zdrowia w PRL-u: dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie. Jest to przykład najlepszej powojennej architektury w Polsce, ale także poza jej granicami. Ustrońskie „piramidy”, wraz z budynkiem sanatorium, przykuwają uwagę, będąc najbardziej reprezentatywnymi obiektami w mieście. Powstanie kompleksu nie byłoby możliwe, gdyby nie uwarunkowania historyczne, krajobrazowe i klimatyczne uzdrowiska Ustroń.

Film dokumentalny Uzdrowisko. Architektura Zawodzia, zobrazuje niezwykłą wizję architektoniczno-urbanistyczną twórców kompleksu. Efekt ich pomysły zachwyca bowiem odmiennością i formą. Poprzez wywiady z twórcami tej inwestycji, a także osobami, które czują związek z tą architekturą, chcemy przedstawić dzielnice Zawodzie w kontekście jej obecności w przyrodzie, górskim krajobrazie.

  • Premiera filmu odbędzie się 17 czerwca o godzinie 19.00 w Amfiteatrze w Ustroniu
  • Projekcja filmu odbędzie się 23 czerwca o godzinie 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Uzdrowisko. Architektura Zawodzia, reż. Ewa Trzcionka
Premiera: 17 czerwca 2017 roku, godz. 19.00
Amfiteatr w Ustroniu

Dodaj komentarz