• 2017-05-30

Pieśni Piotra Borowicza

Kanwą i inspiracją ekspozycji Piotra Borowicza w Galerii Fotografii B&B są osiemnastowieczne liryki Williama Blake’a, zatytułowane Pieśni niewinności i Pieśni doświadczenia, w których to poeta odnosząc się do tematyki biblijnej, porusza problemy uniwersalne: miłości i cierpienia, radości i doświadczenia. Blake ukazuje dwa przeciwstawne oblicza świata, jednak nie narzuca wyboru żadnego z nich i tutaj widoczne są podobieństwa do autorskiej postawy Borowicza.

Morawy, Fot. Piotr Borowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Morawy, Fot. Piotr Borowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przygotowując wystawę Pieśni postanowiłem zestawić dwa światy moje między którymi jest przestrzeń ponad trzydziestu lat. Pierwszy z nich to Kraków lat 80. który mnie po prostu pochłonął bez reszty. Drugi to współczesny Śląsk, a właściwie pozostałości jego industrialnej przeszłości. Pomiędzy nimi pejzaż, który przez wszystkie te lata dawał okazję do przeżywania cisz, uczył cierpliwości – mówi Piotr Borowicz.

Piotr Borowicz podzielił ekspozycję na trzy zestawy tematyczne, trzy rodzaje fascynacji twórczych. W pierwszym niezwykle urokliwy i wspaniale fotografowany zestaw prac ukazujących odchodzący do przeszłości stary Kraków, taki, jaki jest. Artysta czyni to w sposób tak sugestywny, że momentami mamy nieodparte pragnienie znaleźć się tam, popatrzeć na wyszukane detale, dotknąć starych klamek i chociaż na chwilę stać się integralną częścią tego świata.

Drugim tematem jest cykl poświęcony tematyce śląskiej. Autor pokazuje nam odchodzące w zapomnienie całe dzielnice śląskich ulic i tradycyjnych familoków. Jednak są one współczesne i do bólu teraźniejsze, poprzez atmosferę brzydoty wszechobecnego, nachalnego graffiti. Wystawę zamyka trzeci temat, niezwykle wysublimowane i atrakcyjne wizualnie pejzaże. Te wysmakowane estetycznie prace świadczą o wielkich możliwościach warsztatowych autora, o jego fascynacji w operowaniu światłem i fakturą. Wszystkie prezentowane na wystawie prace mają charakter wielowymiarowy i poruszają tak ważne tematy kondycji człowieka we współczesnym świecie jak egzystencja i przemijanie.

Piotr Borowicz. Pieśni
Wystawa jubileuszowa z okazji 40. rocznicy pracy twórczej
Wernisaż: 2 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Od 2 do 30 czerwca 2017 roku
Galeria Fotografii B&B w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz