• 2017-05-30

Kulisy świata wielkiej polityki

Sama przeciw wszystkim to trzymający w napięciu polityczny thiller, który klimatem przypomina serialowy House of Cards. W roli głównej występuje Jessica Chastain, znana z filmu Azyl, Interstellar czy Marsjanin. Za tę rolę otrzymała nominację do Złotego Globu.

„Sama przeciw wszystkim”, reż. John Madden (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Sama przeciw wszystkim”, reż. John Madden (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Jessica Chastain wciela się w rolę lobbystki, ryzykującej życie i karierę w walce o zaostrzenie przepisów dotyczących posiadania broni palnej w USA. Pełny napięcia thriller polityczny wyreżyserował John Madden, twórca Hotelu Marigold i obsypanego Oscarami obrazu Zakochany Szekspir. Scenariusz produkcji znalazł się na Black List – słynnej liście dziesięciu najlepszych, niewykorzystanych scenariuszy 2015 roku. Poza dwukrotnie nominowaną do Oscara Chastain obsadę filmu tworzą, m.in.: Mark Strong (Sherlock Holmes, Gra tajemnic), Michael Stulbarg (Nowy początek, Poważny człowiek) oraz wybitny aktor drugoplanowy – John Lithgow (Świat według Garpa, Czułe słówka).

Elizabeth Sloane (Jessica Chastain) jest najlepiej opłacaną i najskuteczniejszą lobbystką w Waszyngtonie. W świecie wielkiej polityki i brudnych pieniędzy, gdzie korupcja i szantaż są na porządku dziennym, nie ma sobie równych i zawsze pozostaje o krok przed konkurencją. Sprawy komplikują się, gdy pod wpływem osobistych doświadczeń, Elizabeth zwraca się przeciwko dotychczasowym pracodawcom. Wspierana przez biznesmena Rodolfo Schmidta (Mark Strong) i zespół młodych talentów, wypowiada wojnę amerykańskim producentom broni. Szybko staje się jasne, że w starciu z najgroźniejszym przeciwnikiem w karierze, za wygraną przyjdzie jej zapłacić naprawdę wysoką cenę.

John Madden urodził się w 1949 roku w Anglii, ukończył Clifton College oraz Sidney Sussex College w Cambridge. Jego filmowym debiutem pełnometrażowym był Ethan Frome. Dopiero trzeci fim Jej Wysokość Pani Brown z wyśmienitą rolą Judi Dench zwrócił na niego uwagę krytyków i publiczności. Za kolejny, Zakochanego Szekspira otrzymał między innymi nominację do i Oscara i Złotego Globu za najlepszą reżyserię. Kolejnymi filmami – thrillerem Dług z Helen Mirren i komedią Hotel Marigold udowodnił, że jest wszechstronnym i niebojącym się wyzwań filmowcem.

Sama przeciw wszystkim, reż. John Madden
Premiera: 2 czerwca 2017 roku
Kino Świat

Dodaj komentarz