Eksperyment site-specific

DIY WYKWIT to performans grupy Warstwy, odbywający się w ramach 5. Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH – ZAJĘCIE. Działanie składa się z trzech kroków. Mamy już za sobą KROK 1 – stopniowe „zajmowanie” powierzchni sali wystawowej galerii Awangarda BWA Wrocław, dostępnej dla zwiedzających. Teraz czas na KROK 2 – czyli zaproszenie wszystkich do środka i opowiedzenie o kolejnym 3 KROKU akcji.

„DIY WYKWIT” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„DIY WYKWIT” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Za ruchomą ścianą, od momentu udostępnienia ekspozycji rozszerza się nieoficjalne terytorium, na którym w „remontowej” atmosferze toczy się dalszy ciąg akcji. Odcięta przestrzeń jest wzbogacana o charakterystyczne atrybuty architektury domu będącego siedzibą Wykwitu. Udostępnienie publiczności dokonanych zmian nawiązuje do pierwszego działania zorganizowanego w Wykwicie, zatytułowanego Meisterstück* – zakończenia remontu i otwarcia miejsca. Powtórzenie tamtego wydarzenia jest bazą dla zasadniczej części pracy: nadbudowy DIY (ang. Do It Yourself – zrób to sam), w skład której wchodzą: instruktażowe video DIY Wykwit, z którego dowiadujemy się z jak zrobić Wykwit u siebie oraz prezentacja zestawu DIY Wykwit w limitowanej edycji 10 egzemplarzy, które zostaną rozdane w konkursie – rozstrzygnięcie przed końcem trwania wystawy.

Warstwy to eksperyment site-specific realizowany przez Adama Martyniaka, Michała Mejnartowicza i Karolinę Włodek. Reagując z kontekstem i architektoniczną tkanką zamieszkiwanej przez siebie i innych artystów willi przy ul. Jana Kochanowskiego 21 we Wrocławiu artyści realizują kolejne „warstwy” willi, wpisując się w założenia estetyki relacyjnej i nawiązując do zasad ruchu open-source. W oparciu o warstwowy potencjał architektury zapisany w murach poniemieckiego domu i labiryncie powojennych prowizorycznych nadbudowań, twórcy definiują warstwy jako interwencje w procesy zmieniające relacje społeczne, ekonomiczne, sytuacyjne i towarzyskie miejsca.

W domu powierzonym im na czas dzielący willę od ostatecznego kapitalnego remontu realizują w miejscu swojego zamieszkania utopijny gesamtkunstwerk nawiązujący do słynnego Merzbau Kurta Schwittersa czy Domu Głuchego Goi. Przekształcają przestrzeń. Goszczą sąsiadów, rezydentów, organizują akcje społeczne, wydarzenia artystyczne i spotkania mieszkańców. Świadomie pomijają element instytucjonalnego pośrednictwa, upatrując w bezpośredniej komunikacji z widzem szansę na wymianę, nadającą nowe, autentyczne znaczenie pojęciu sztuki, wreszcie szansę na przezwyciężenie, dzięki rozmowie, dystansu dzielącego artystę i jego odbiorcę a tym samym uniknięcie hermetyczności.

DIY WYKWIT – KROK 2 – zapraszamy do środka
działanie artystyczne grupy Warstwy
31 maja 2017 roku, godz. 18.00
galeria Awangarda BWA Wrocław

Dodaj komentarz