Eksperyment site-specific

DIY WYKWIT to performans grupy Warstwy, odbywający się w ramach 5. Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH – ZAJĘCIE. Działanie składa się z trzech kroków. Mamy już za sobą KROK 1 – stopniowe „zajmowanie” powierzchni sali wystawowej galerii Awangarda BWA Wrocław, dostępnej dla zwiedzających. Teraz czas na KROK 2 – czyli zaproszenie wszystkich do środka i opowiedzenie o kolejnym 3 KROKU akcji.

„DIY WYKWIT” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„DIY WYKWIT” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Za ruchomą ścianą, od momentu udostępnienia ekspozycji rozszerza się nieoficjalne terytorium, na którym w „remontowej” atmosferze toczy się dalszy ciąg akcji. Odcięta przestrzeń jest wzbogacana o charakterystyczne atrybuty architektury domu będącego siedzibą Wykwitu. Udostępnienie publiczności dokonanych zmian nawiązuje do pierwszego działania zorganizowanego w Wykwicie, zatytułowanego Meisterstück* – zakończenia remontu i otwarcia miejsca. Powtórzenie tamtego wydarzenia jest bazą dla zasadniczej części pracy: nadbudowy DIY (ang. Do It Yourself – zrób to sam), w skład której wchodzą: instruktażowe video DIY Wykwit, z którego dowiadujemy się z jak zrobić Wykwit u siebie oraz prezentacja zestawu DIY Wykwit w limitowanej edycji 10 egzemplarzy, które zostaną rozdane w konkursie – rozstrzygnięcie przed końcem trwania wystawy.

Warstwy to eksperyment site-specific realizowany przez Adama Martyniaka, Michała Mejnartowicza i Karolinę Włodek. Reagując z kontekstem i architektoniczną tkanką zamieszkiwanej przez siebie i innych artystów willi przy ul. Jana Kochanowskiego 21 we Wrocławiu artyści realizują kolejne „warstwy” willi, wpisując się w założenia estetyki relacyjnej i nawiązując do zasad ruchu open-source. W oparciu o warstwowy potencjał architektury zapisany w murach poniemieckiego domu i labiryncie powojennych prowizorycznych nadbudowań, twórcy definiują warstwy jako interwencje w procesy zmieniające relacje społeczne, ekonomiczne, sytuacyjne i towarzyskie miejsca.

W domu powierzonym im na czas dzielący willę od ostatecznego kapitalnego remontu realizują w miejscu swojego zamieszkania utopijny gesamtkunstwerk nawiązujący do słynnego Merzbau Kurta Schwittersa czy Domu Głuchego Goi. Przekształcają przestrzeń. Goszczą sąsiadów, rezydentów, organizują akcje społeczne, wydarzenia artystyczne i spotkania mieszkańców. Świadomie pomijają element instytucjonalnego pośrednictwa, upatrując w bezpośredniej komunikacji z widzem szansę na wymianę, nadającą nowe, autentyczne znaczenie pojęciu sztuki, wreszcie szansę na przezwyciężenie, dzięki rozmowie, dystansu dzielącego artystę i jego odbiorcę a tym samym uniknięcie hermetyczności.

DIY WYKWIT – KROK 2 – zapraszamy do środka
działanie artystyczne grupy Warstwy
31 maja 2017 roku, godz. 18.00
galeria Awangarda BWA Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR