Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA po raz 19. we Wrocławiu

W tym roku mija dziewiętnaście lat odkąd został stworzony we Wrocławiu jednen z trzech największych festiwali żydowskich w Polsce. Simcha w języku hebrajskim oznacza radość i to właśnie ją przede wszystkim ma wywołać wspólnie spędzony czas oraz odkrywanie bogactwa żydowskiej kultury. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 3-9 czerwca w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Znakomitą okazją do radości jest obcowanie ze sztuką wykonywaną na bardzo wysokim poziomie artystycznym, którą zapewnia Simcha. W tym celu warto wybrać się na koncerty do Synagogi Pod Białym Bocianem (m.in. Neoklez z Lublina, Klezzmates z Krakowa), uczestniczyć w seansach filmowych (Kino Simcha: projekcie filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”), a także obejrzeć wystawę malarstwa Ryszarda Bilana (Galeria Platon), który do Wrocławia, specjalnie na festiwal, przyjedzie prosto z Paryża.

Niemniejszą satysfakcję przyniesie próba własnych sił w tradycyjnym tańcu żydowskim (warsztaty), czy śpiewie (zajęcia z cyklu Simcha dzieciom) oraz wysłuchanie niezwykle inspirujących historii wybitnych gości festiwalu, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Będą to m.in.: Artur Hofman, Aleksander Limisiewicz, Anatol Kaszen, Ignacy Einhorn, Jerzy Filc, rabin David Basok i rebecyn Danielle Chaimovitz Basok.

Czy można być zadowolonym bez czytania książek? Zdecydowanie lepiej wybrać się na festiwalowe spotkania autorskie niż sprawdzać odpowiedź na to pytanie. Literackie opowieści rozpocznie autorka z Berlina Nea Weissberg. Fragmenty jej książki Gorzki smak szczęścia przeczytają Róża Berger-Fiedler i Gabriel Berger. Muzycznie spotkanie wzbogaci występ Karsten Troyke (śpiew, gitara).

19. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA
Od 3 do 9 czerwca 2017 roku
Synagoga Pod Białym Bocianem
Wrocław

Dodaj komentarz