Paradoksy przestrzeni Wojciecha Ledera

2 czerwca Galeria Otwarta Pracownia w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Wojciecha Ledera Sztuczna Obecność. Autor należy do czołowych polskich artystów współczesnych i zajmuje się malarstwem.

Autor pracy: Wojciech Leder (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Wojciech Leder (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematyka wystawy Sztuczna obecność oscyluje wokół pojęcia przestrzeni i paradoksu związanego z jej odbiorem.

Malarstwo Wojciecha Ledera ukazuje paradoks, który pojawia się podczas konfrontacji tego, co widzimy, z tym, co wiemy o otaczającej nas przestrzeni. Przestrzeń – fenomenologicznie ujęta – jawi się nam bowiem dwojako. Po pierwsze jako pewna uporządkowana obecność doświadczanych rzeczy, ku którym nasza świadomość kieruje się z określoną intencją – raz w tę, raz w inną stronę. Taka przestrzeń ma zmienne, konkretne wektory […]. Z drugiej strony, wiemy, że przestrzeń może być rozpatrywana niezależnie od rzeczy czy ciał, które się w niej znajdują jako podatne na manipulowanie – trwające lub podlegające zmianie jako coś poręcznego (Zuhandenheit, zuhanden), a wówczas pojawia się nam jako przestrzeń abstrakcyjna, ciągła, czyli dająca się dzielić i rozciągająca się w nieskończoność – pisze na temat twórczości Ledera Kazimierz Piotrowski, historyk, krytyk i filozof sztuki.

Wojciech Leder – urodził się w 1960 roku w Łodzi. Jest malarzem, absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Łodzi, gdzie studiował w pracowni Profesora Stanisława Fijałkowskiego. Od marca 2017 roku jest kierownikiem Katedry Malarstwa Wydziału Malarstwa i Rysunku w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zdobył Grand Prix Bielskiej Jesieni w 1997 roku, by później dołączyć do jurorów konkursu. Swoje prace pokazywał podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Atlasie Sztuki, Galerii Bon a Tirer w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Zachęcie, CSW Znaki Czasu, Galerii Art New Media w Warszawie. Jego prace znajdują się w najważniejszych polskich kolekcjach prywatnych i państwowych, m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, GK Collection.

Wojciech Leder. Sztuczna obecność
Od 2 do 23 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 2 czerwca 2017 roku, godzina 19.00
Galeria Otwarta Pracownia
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR