Paradoksy przestrzeni Wojciecha Ledera

2 czerwca Galeria Otwarta Pracownia w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Wojciecha Ledera Sztuczna Obecność. Autor należy do czołowych polskich artystów współczesnych i zajmuje się malarstwem.

Autor pracy: Wojciech Leder (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Wojciech Leder (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematyka wystawy Sztuczna obecność oscyluje wokół pojęcia przestrzeni i paradoksu związanego z jej odbiorem.

Malarstwo Wojciecha Ledera ukazuje paradoks, który pojawia się podczas konfrontacji tego, co widzimy, z tym, co wiemy o otaczającej nas przestrzeni. Przestrzeń – fenomenologicznie ujęta – jawi się nam bowiem dwojako. Po pierwsze jako pewna uporządkowana obecność doświadczanych rzeczy, ku którym nasza świadomość kieruje się z określoną intencją – raz w tę, raz w inną stronę. Taka przestrzeń ma zmienne, konkretne wektory […]. Z drugiej strony, wiemy, że przestrzeń może być rozpatrywana niezależnie od rzeczy czy ciał, które się w niej znajdują jako podatne na manipulowanie – trwające lub podlegające zmianie jako coś poręcznego (Zuhandenheit, zuhanden), a wówczas pojawia się nam jako przestrzeń abstrakcyjna, ciągła, czyli dająca się dzielić i rozciągająca się w nieskończoność – pisze na temat twórczości Ledera Kazimierz Piotrowski, historyk, krytyk i filozof sztuki.

Wojciech Leder – urodził się w 1960 roku w Łodzi. Jest malarzem, absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Łodzi, gdzie studiował w pracowni Profesora Stanisława Fijałkowskiego. Od marca 2017 roku jest kierownikiem Katedry Malarstwa Wydziału Malarstwa i Rysunku w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zdobył Grand Prix Bielskiej Jesieni w 1997 roku, by później dołączyć do jurorów konkursu. Swoje prace pokazywał podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Atlasie Sztuki, Galerii Bon a Tirer w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Zachęcie, CSW Znaki Czasu, Galerii Art New Media w Warszawie. Jego prace znajdują się w najważniejszych polskich kolekcjach prywatnych i państwowych, m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, GK Collection.

Wojciech Leder. Sztuczna obecność
Od 2 do 23 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 2 czerwca 2017 roku, godzina 19.00
Galeria Otwarta Pracownia
Kraków

Dodaj komentarz