Zimna książka Marty Podgórnik

Dziesiąty zbiór poetycki Marty Podgórnik Zimna książka miał premierę 15 maja. Od debiutanckich Prób negocjacji z 1996 roku poezja Marty Podgórnik podlegała licznym zmianom: od emocjonalnego, „bezkompromisowego ekshibicjonizmu” poprzez silne i głośne wątki „kontestacyjne” w rodzaju Rafała Wojaczka aż do stanu „pełnej klarowności” z poprzedniej książki.

Marta Podgórnik, „Zimna książka” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Marta Podgórnik, „Zimna książka” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Żywioł Zimnej książki przebiega wzdłuż prywatnych, intymistycznych, głęboko afektywnych zapisków skontrastowanych z niewzruszonością istniejącej obiektywnie – jakby na przekór targanemu wątpliwościami podmiotowi – rzeczywistości. W tym literackim oraz filozoficznym zderzeniu autorka utrzymuje stosowną estetyczną równowagę. Wynikające z zanurzenia w świat napięcie podmiotu mówiącego głównie o własnej, wewnętrznej, głęboko afektywnej rzeczywistości tworzy niepowtarzalny, liryczny mezalians, organizujący Zimną książkę w przemyślaną, spójną całość. Dykcja Marty Podgórnik po mistrzowsku drąży dwie ontologiczne skrajności: subtelne bycie-w-sobie i twarde bycie-w-świecie.

Sztuka lirycznego wkurwu i zwersyfikowanej awersji, zgryźliwej zgryzoty i pretensjonalnej pretensji, sentymentalnego resentymentu i szyderczego naburmuszenia. Oto co wypełnia Zimną książkę. Nie chce się wierzyć, że dojście w tej sztuce do aż takiej wprawy może być kwestią czerpania z zaledwie pojedynczej pamięci i jedynie osobistych traum – podsumował w recenzji towarzyszącej premierze Maciek Woźniak.

Marta Podgórnik urodziła się w 1979 roku. Jest poetką, krytyczką literacką oraz redaktorką. W ciągu swojej kariery twórczej została wyróżniona szeregiem prestiżowych nagród, m.in. w 2012 roku Nagrodą Literacką Gdynia. Była również nominowana do Paszportów Polityki (2001), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2012) oraz do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016). Mieszka i pracuje na Śląsku.

Marta Podgórnik, Zimna książka
Premiera: 15 maja 2017 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz