Malarstwo Karoliny Jabłońskiej w Gorzowie Wielkopolskim

3 czerwca w Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się wernisaż wystawy Dziewczyna czy tygrys Karoliny Jabłońskiej. Malarka młodego pokolenia znana jest ze współtworzenia krakowskiej galerii Potencja.

Karolina Jabłońska, „Oko płaczące”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Jabłońska, „Oko płaczące”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pewien władca wpadł na pomysł oryginalnej kary dla przestępców. Umieszczał skazanych na estradzie przylegającej do ściany z dwojgiem drzwi. Za jednymi drzwiami czekał zgłodniały tygrys, za drugimi – śliczna dziewczyna. Skazaniec musiał wybrać i, zależnie od tego, jak udało mu się trafić, kończył w żołądku tygrysa lub na ślubnym kobiercu.

Pewnego razu król przyłapał jakiegoś młodzieńca na zalotach do swojej córki i skazał go na próbę. Królewna dowiedziała się, za którymi drzwiami umieszczono tym razem tygrysa, za którymi zaś – dziewczynę. W duszy jej walczyły jednak sprzeczne emocje: współczucie dla kochanka i zazdrość o dziewczynę.

W ostatniej chwili chłopak zerknął na królewnę i zauważył, że wskazuje mu drzwi, które powinien wybrać. Otwiera je więc bez wahania. I tu opowieść kończy się pytaniem: „Co ukazało się w otwartych drzwiach – dziewczyna czy tygrys?”.

Źródło: Władysław Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1987.

Karolina Jabłońska – urodziła się w 1991 roku w Niedomicach. Ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Leszka Misiaka w 2015 roku. W latach 2014/15 uczestniczyła w programie stypendialnym na Uniwersytecie Artystyczno Przemysłowym w Pradze. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się głównie malarstwem, tworzy także rysunki i rzeźby. Wraz z Tomaszem Kręcickim i Cyrylem Polaczkiem założyła i prowadzi krakowską galerię Potencja.

Karolina Jabłońska. Dziewczyna czy tygrys
Od 3 czerwca do 2 lipca 2017 roku
Wernisaż: 3 czerwca 2017 roku, godzina 17.00
Kurator: Gustaw Nawrocki
Galeria BWA
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz