Poznajcie historię Gienka, pilota z Lublina

5 czerwca wydawnictwo Episteme opublikuje książkę Gienek. Pilot z Lublina. Prawdziwa historia wojenna. Książka, która powstała z inicjatywy Zbigniewa Kasprzaka – brata tytułowego Gienka – zawiera dziennik i korespondencję tragicznie zmarłego lubelskiego pilota Eugeniusza Kasprzaka.

„Gienek. Pilot z Lublina. Prawdziwa historia wojenna” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Gienek. Pilot z Lublina. Prawdziwa historia wojenna” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Eugeniusz Kasprzak uczęszczał do Szkoły Pilotów w Świdniku, którą w sierpniu 1939 roku przeniesiono do Łucka. Po zbombardowaniu szkoły przez Niemców Kasprzak uciekł samolotem do Rumunii, gdzie został schwytany i trafił do obozu „dyscyplinarnego” na zamku w Fogarasz (Făgăraş).

Prezentowany Czytelnikom dziennik zawiera sugestywny opis przeżyć młodego pilota z tego okresu. W 1940 roku Kasprzak dotarł wreszcie do Anglii, gdzie rozpoczął loty z 304 dywizjonem bojowym, a następnie w 301 Eskadrze przy 138 Dywizjonie RAF m.in. ze zrzutami i skoczkami do Polski. 17 września 1939 roku młody pilot Eugeniusz Kasprzak wyruszył w kierunku granicy polsko-rumuńskiej z nadzieją podjęcia dalszej walki z wrogiem. Spotkanie z nocnym myśliwcem niemieckim stało się jego ostatnim czynem bojowym…

Gienek. Pilot z Lublina. Prawdziwa historia wojenna
Premiera: 5 czerwca 2017 roku
Wydawnictwo Episteme

Komentarze (2) do artykułu “Poznajcie historię Gienka, pilota z Lublina”

  1. SMOKEY

    Świetna książka.CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

Dodaj komentarz