• 2017-05-29

Autochrom – historia fotografii kolorowej

Wystawa Autochrom – triumf koloru. W 110. rocznicę wynalazku fotografii kolorowej w Muzeum Narodowym w Gdańsku obejmuje dwie kolekcje fotografii: autochromy ze zbiorów francuskich kolekcjonerek Soizic Audouard i Elizabeth Nora oraz wybór z polskiego zbioru Tadeusza Rzący z Muzeum Historii Fotografii i Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Leon Gimpel, „Chez le sculpteur”, Paris, 1911, fot. ⓒ Archiwum kolekcjonerek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leon Gimpel, „Chez le sculpteur”, Paris, 1911, fot. ⓒ Archiwum kolekcjonerek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autochrom jako pierwsza fotografia barwna pojawił się w Polsce w 1907 roku dzięki krakowskiemu przedsiębiorcy i fotografowi Tadeuszowi Rzący. Zarówno on, jak i inni znakomici twórcy owego czasu korzystali z produkowanych w zakładach Braci Lumière płyt szklanych ze specjalną skrobiową emulsją.

W czasie wystawy organizowanej we współpracy ze znanymi europejskimi kolekcjonerkami Muzeum Narodowe w Gdańsku przybliży istotę autochromu oraz pokaże potrzebę utrwalania świata w kolorze sprzed ponad 100 lat. Wspomniana kolekcja Soizic Audouard i Elizabeth Nora jest unikatowym zbiorem prywatnym, którego dużą część pokazano premierowo w Marsylii w 2013 roku w ramach działań Europejskiej Stolicy Kultury. Wśród wielu anonimowych prac w Gdańsku zostaną pokazane autochromy zrealizowane przez słynnych fotografów, takich jak Alfred Stieglitz, August i Louis Lumière, Leon Gimpel, Paul Haviland, Heinrich Kühn, Jean Baptiste Tournassoud, Jules Gervais, Courtellemont, André Hachette. Zbiór ten poszerzy zestaw prac krakowianina Tadeusza Rzący pochodzących z polskich państwowych kolekcji muzealnych.

Autochrom – triumf koloru. W 110. rocznicę wynalazku fotografii kolorowej
Kuratorki: Soizic Audouard, Elizabeth Nora, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Wernisaż: 30 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 24 września 2017 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Dodaj komentarz