O potrzebie tworzenia widzeń

27 maja w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku rozpocznie się międzynarodowa wystawa O potrzebie tworzenie widzeń 1929–2017. Wystawa ma formę kolażu, z którego zbudowana jest mozaika ułożona na kilku poziomach eksperymentowania z szeroko rozumianą wizualnością. Jest zapisem historycznych i współczesnych praktyk artystycznych, które angażują naszą wyobraźnię w zdecydowanie bardziej aktywny sposób.

Michał Martychowiec, „How far can you see”, 2013, neon, wymiary różne Dzieki uprzejmości Signum Foundation (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Martychowiec, „How far can you see”, 2013, neon, wymiary różne Dzieki uprzejmości Signum Foundation (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiek XX stworzył nową rzeczywistość w sztuce, która przekroczyła granice obszaru kojarzonego z nią do tej pory. Artyści bardzo szybko zakwestionowali tradycyjne i zbyt długo obowiązujące kanony. Nie chodziło już bowiem o to, aby odzwierciedlać na różne sposoby rzeczywistość, ale aby tworzyć nową, wykorzystującą możliwości naukowych osiągnięć i dynamicznie rozwijającą się w pierwszej połowie XX wieku technikę.W konsekwencji artyści w swoich działaniach przekroczyli wszystkie możliwe granice.

Mottem ekspozycji jest neonowa praca Michała Martychowca z cyklu The Daily Questions. Lakoniczne pytanie „How far can you see?” skłania nas do zastanowienia, jak faktycznie daleko sięga nasza wyobraźnia. Czy to co w danym momencie widzimy na wystawie, to tylko chwilowa „zabawa dla oka”, czy zdecydowanie głębsza refleksja nad sensem aktywnego uczestnictwa w procesie na linii: artysta–dzieło–widz.

Więcej o wystawie O potrzebie tworzenia widzeń 1929–2017 w serwisie Wydarzenia O.pl

O potrzebie tworzenie widzeń 1929–2017
Od 27 maja do 17 września 2017 roku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodaj komentarz