Egzorcyzmy księdza Wojciecha

W kwietniu ukazał się zbiór próz Krzysztofa Vargi Egzorcyzmy księdza Wojciecha. Varga pozostaje w nim wybitnym kronikarzem Warszawy, poławiaczem socjologicznych pereł i czujnym obserwatorem płynnej rzeczywistości.

Krzysztof Varga, „Egzorcyzmy księdza Wojciecha” – okładka  (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Krzysztof Varga, „Egzorcyzmy księdza Wojciecha” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Dziesięć opowieści, których bohaterowie wystawieni są na ciężkie próby. Trudno powiedzieć, która z nich jest trudniejsza – próba życia czy próba śmierci. Zza gęstych, osadzonych głównie w zaułkach Warszawy opowieści wygląda śmierć w różnej postaci. Zrównuje mieszkańców blokowisk, pracowników korporacji, bywalców modnych knajp, duchownych i wróżbitów. Im większa pozorna koncentracja życia, tym więcej w niej przemijania, które łatwo przeoczyć. Nie chronią przed nim zasobne konta, uciechy cielesne, tarot ani tym bardziej współczesne kolekcjonowanie przedmiotów.

Ten zbiór jest kwintesencją opowieści o współczesnej Polsce – rozmieniającej życie na drobne w korporacyjnych zagłębiach, zagubionej w gąszczu przekonań i religii, skrajnie samotnej, sfrustrowanej, niezrozumianej, zmęczonej również samą sobą. Bohaterowie Vargi to biurowe androidy zaprogramowane na realizację celów, zagubieni duchowni, córki wiecznie pokłócone z matkami i zawsze za nimi tęskniące za poźno, statystyczne polskie rodziny przy świątecznych stołach, niespełnieni kochankowie, którzy do kobiet tęsknią nawet z zaświatów.

Krzysztof Varga, Egzorcyzmy księdza Wojciecha
Premiera: 26 kwietnia 2017 roku
Wydawnictwo Wielka Litera

Dodaj komentarz