Materia podlega ciągłym przemianom

27 maja w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku rozpocznie się wystawa Process 2 Kamili Szczęsnej. Artystka z pochodzenia jest Polką, ale na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się sztuką przestrzenną.

„Kamila Szczęsna. Process 2”, grafika towarzysząca wystawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kamila Szczęsna. Process 2”, grafika towarzysząca wystawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie w Orońsku będzie można zobaczyć ceramikę i instalacje rzeźbiarskie Kamili Szczęsnej. Artystka inspiruje się nieustającymi przemianami, których tworzywem jest otaczająca nas materia. Szczęsna wspomina o swojej ekspozycji, że jest opowieścią o akcie tworzenia, zaproszeniem dla odbiorcy do wejścia w atmosferę kreacji.

Pokrywanie moich form gliną jest symboliczną próbą zatrzymania momentu na trochę dłużej, aby poznanie stało się możliwe. Organiczne kształty instalacji nawiązują do ludzkiego ciała. Swoje rzeźby tworzę z tkanin nasyconych wspomnieniami i doświadczeniami ludzi, którzy z nich kiedyś korzystali. W dużej mierze są to zużyte ubrania pełniące funkcję „drugiej skóry”, stanowiące o statusie i trybie życia poprzedniego właściciela. Moje działania sprawiają, że tkanina, mimo swojego ukrycia pod warstwą gliny, wciąż pozostaje nośnikiem informacji, jednakże już niedostępnej i nieoczywistej. Zatrzymany moment nie może trwać. Dlatego nadałam mojej instalacji efemeryczny charakter. Kształty wypełnione powietrzem zamkniętym w napompowanych balonach, będą trwały tylko chwilę. Cienka skorupka masy lejnej, wymuszająca statyczność form, może się w każdej chwili załamać pod wpływem czynników zewnętrznych. Kiedy to nastąpi, molekuły wchodzące w skład materiałów wykorzystanych przeze mnie, powrócą do naturalnego obiegu – pisze Kamila Szczęsna.

Kamila Szczęsna. Process 2
Od 27 maja do 16 lipca 2017 roku
Wernisaż: 27 maja 2017 roku, godzina 14.00
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Galeria Oranżeria)

Dodaj komentarz