• 2017-05-27

Joan Baixas reżyseruje w Poznaniu

27 maja w poznańskim Teatrze Animacji odbędzie się premiera Diablo! autorskiego spektaklu Joana Baixasa inspirowanego życiem i twórczością Fernando Pessoi.

„Diablo!”, reż Joan Baixas (źródło: materiały prasowe teatru)

„Diablo!”, reż Joan Baixas (źródło: materiały prasowe teatru)

Fernando Pessoa (1888–1935) był portugalskim poetą, pisarzem i filozofem zaliczanym do grona najwybitniejszych postaci literatury dwudziestego wieku. Pisał również po angielsku i francusku. Umarł w wieku 47 lat, zostawiając po sobie ponad 25 000 tekstów i dokumentów. Za życia opublikował tylko jeden. Swoich utworów nie podpisywał własnym nazwiskiem – wymyślił ponad siedemdziesięciu autorów, których nazywał heteronimami. Czuł, że to określenie lepiej niż pseudonim oddaje ich intelektualną niezależność. Będzie to zwariowane widowisko o poezji i szaleństwie.

Realizatorzy:

Scenariusz, reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne – Joan Baixas
Tłumaczenie – Dorota Kwinta
Wykonanie kostiumów i scenografii – Grzegorz Fijałkowski, Damian Kubasiewicz, Mariusz Szajbe, Andrzej Tritt, Beata Nowacka, Katarzyna Ratić
Wideo – Jakub Oleg Wojciechowski

Występują: Marta Berthold, Julianna Dorosz, Sylwia Zajkowska, Marek Cyris, Marcel Górnicki, Marcin Ryl-Krystianowski.

Joan Baixas – malarz i reżyser teatralny, tworzy spektakle z pogranicza performansu i teatru plastycznego. W jego twórczości powstające na żywo obrazy płynnie przechodzą w projekcje wideo i łączą się z animacją przedmiotów. Jego Teatre de la Claca współpracował z takimi malarzami jak Joan Miró i Roberto Matta oraz z muzykami, aktorami i tancerzami. Tworzył w muzeum Guggenheim w Nowym Jorku, Centre Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie. Był dyrektorem Festiwalu Teatrów Wizualnych w Barcelonie. Autor wierszy oraz artykułów teoretyzujących jego pracę artystyczną.

Diablo!
Premiera: 27 maja 2017 roku, godz. 18.00
Teatr Animacji w Poznaniu

Dodaj komentarz