• 2017-05-27

15. Festiwal Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival

Piętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival rozpocznie się 31 maja i potrwa przez cztery dni, do 3 czerwca. Tak jak w zeszłym roku, Festiwal odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Do konkursu zgłoszonych zostało 260 filmów z 48 krajów, między innymi z USA, Senegalu, Brazylii, Indonezji, Chin, Iranu czy Nowej Zelandii. Nie zabrakło również silnej reprezentacji kinematografii europejskiej.

15. Gdańsk DocFilm Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

15. Gdańsk DocFilm Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komisja selekcyjna 15. Gdańsk DocFilm Festival do konkursu głównego zakwalifikowała 24 dokumenty, w tym 17 filmów zagranicznych, 7 polskich, w tym m.in. Komunia(2016) Anny Zameckiej, Dar (2016) Przemysława Kamińskiego czy Urban Cowboys(2016) Pawła Ziemilskiego. W konkursie weźmie również udział film Życie animowane (2016) Rogera Rossa Williamsa, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.

Przewodniczącym Jury tegorocznego festiwalu będzie Maciej Pieprzyca – scenarzysta i reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych. Za film Drzazgi w 2008 roku otrzymał Nagrodę za Debiut Reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a dwie kolejne fabuły: Chce się żyć (2013) i Jestem Mordercą (2016) zostały uhonorowane na tym samym festiwalu Srebrnymi Lwami. Dokumentalna twórczość Macieja Pieprzycy zostanie zaprezentowana w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Po projekcji filmów m.in. filmów Przez nokaut (1995) i Zostanie legenda (1998) odbędzie się spotkanie z reżyserem, podczas którego porozmawiamy o jego twórczości dokumentalnej i fabularnej.

Tegoroczny festiwal otworzy laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach – Mr. Gaga. Gdańsk DocFilm Festiwal daje widzom szansę aktywnego uczestnictwa w inspirujących spotkaniach z reżyserami polskimi i zagranicznymi. Podczas festiwalu odbędą się spotkania z realizatorami wybranych filmów konkursowych. Nowością 15. odsłony Gdańsk DocFilm Festivalu będą projekcje krótkich form fabularnych, które od przyszłego roku wpiszą się na stałe w program festiwalu jako konkurs.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival
Od 31 maja do 3 czerwca 2017 roku
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Dodaj komentarz