Co można powiedzieć o najmłodszej generacji polskich grafików?

Do 11 czerwca w Galerii Miejskiej Arsenał potrwa X Biennale Grafiki Studenckiej, które organizowane jest przez Katedrę Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Impreza ma na celu wyłonienie najciekawszych prac studenckich oraz ułatwienie młodemu pokoleniu twórców startu do dojrzałej kariery artystycznej.

X Biennale Grafiki Studenckiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

X Biennale Grafiki Studenckiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katedra Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prowadzi od 1995 roku ożywioną wymianę wystaw prac studentów pomiędzy Akademiami Sztuk Pięknych i wyższymi uczelniami artystycznymi w Polsce. Wymiany te spotykają się z dużym zainteresowaniem studentów, pozwalają bowiem spojrzeć na różne metody realizacji zamierzeń warsztatowych czy idei artystycznych. Stwarzają możliwość uważnego prześledzenia i porównania dorobku pracowni graficznych z różnych ośrodków w kraju. Konfrontują postawy artystyczne, możliwości techniczne, ale też programy nauczania.

X Biennale Grafiki Studenckiej – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

X Biennale Grafiki Studenckiej – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z idei wymiany wystaw pomiędzy uczelniami artystycznymi w 1998 roku zrodził się pomysł powołania do życia Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Studenckiej, którego pomysłodawcami i późniejszymi kuratorami byli prof. Stefan Ficner i prof. Mirosław Pawłowski. W latach 1999–2017 Biennale zostało pokazane w galeriach wielu miast na terenie kraju i za granicą.

Co można powiedzieć o najmłodszej generacji młodych polskich grafików? Na pewno to, że ich postawy są zróżnicowane, młodzi są poszukujący, a każdy z nich pragnie zaznaczyć własną indywidualność. Przez lata istnienia Biennale Grafiki Studenckiej (odbyło się dziewięć edycji) daje się zauważyć pewien charakterystyczny rys przysyłanych grafik: jest to rys określający uczelnię, pracownię lub pedagoga ją prowadzącego. Oczywiście, że generalizuję, ale w takim omówieniu jest to nieuniknione. Po tylu latach organizowania tego przeglądu najmłodszej grafiki polskiej, powstaje już pewne rozeznanie, jeśli chodzi o preferencje, artykulacje, tendencje i idee przypisane określonym środowiskom – pisze prof. Mirosław Pawłowski.

X Biennale Grafiki Studenckiej
Od 26 maja do 11 czerwca 2017 roku
Organizator: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Kuratorzy: prof. Stefan Ficner, prof. Mirosław Pawłowski
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu

Dodaj komentarz