• 2017-05-26

Pamięć i religia

29 maja w Promie Kultury na Saskiej Kępie odbędzie się premiera filmu Nie sądzić Magdaleny Lubańskiej i Pawliny Carlucci oraz dyskusja z udziałem prof. Magdaleny Zowczak, dr hab. Sławomira Sikory i głównych bohaterów filmu, którą będzie moderować Magdalena Zatorska.

„Nie sądzić”, reż. Magdalena Lubańska i Pawlina Carlucci (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nie sądzić”, reż. Magdalena Lubańska i Pawlina Carlucci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr i Henryk szykują się do obchodów Misterium Męki Pańskiej, w którym grają rolę Judasza i Jezusa. Wydarzenie religijne staje się tłem do refleksji na temat tragicznych wydarzeń, które dotknęły miasteczko Przeworsk, z którego pochodzą. W odważny i uczciwy sposób stają twarzą w twarz z – jak się okazuje – nadal niezabliźnionymi ranami wciąż żywej przeszłości. Film opowiada o przenikaniu się wrażliwości religijnej i postpamięci.

Film powstał w ramach projektu badawczego Wielozmysłowe imaginaria religijne w wybranych sanktuariach katolickich południowo-wschodniej Polski.

Dr Magdalena Lubańska jest adiunktem w Instytucie Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego i kierowniczką projektu badawczego Wielozmysłowe imaginaria religijne w wybranych sanktuariach katolickich południowo-wschodniej Polski.

Pawlina Carlucci jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz University of Arts in London.

Premiera filmu Nie sądzić Magdaleny Lubańskiej i Pawliny Carlucci
29 maja 2017 roku, godz. 18.30
Prom Kultury, Warszawa

Dodaj komentarz