Nie ma dzieci, są ludzie…

1 czerwca w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się otwarcie wystawy Nie ma dzieci, są ludzie… Prawa dziecka to prawa człowieka. Ekspozycja ma zachęcać do dyskusji o prawach człowieka i ich łamaniu.

„Nie ma dzieci, są ludzie... Prawa dziecka to prawa człowieka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nie ma dzieci, są ludzie... Prawa dziecka to prawa człowieka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2017 roku mija 75 lat od jednego z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z historią II wojny światowej. Z getta utworzonego na terenie Łodzi we wrześniu 1942 roku Niemcy kazali wywieźć wszystkie dzieci poniżej 10. roku życia, ponieważ nie nadawały się do pracy.

Choć od tych tragicznych wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą Wielka Szpera, minęło kilkadziesiąt lat, ludzkość nie wyciągnęła wniosków. Mimo powołania wielu międzynarodowych instytucji, mających chronić najmłodszych, nieustannie łamane są ich prawa. Także teraz na świecie toczą się wojny: w Syrii, na Ukrainie, napięta sytuacja jest w Azji, dzieci umierają z głodu w Afryce.

Przez kuratora – Artura Chrzanowskiego do wystawy zostały zaproszone młode artystki, będące na starcie swojej pracy – studentki i niedawne absolwentki Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

Wystawa podzielona została na dwie integralne części. Rolę informacyjno-upowszechniającą spełnia część edukacyjna, zaprojektowana przez Weronikę Hrynkiewicz, absolwentkę Wydziału Grafiki Malarstwa ASP w Łodzi. Druga część wystawy to indywidualne wypowiedzi artystyczne – interpretacje wybranych praw dziecka: Magdaleny Franczuk, Małgorzaty Pawlak, Ady Bireckiej, Angeliki Korzeniowskiej, Agnieszki Kozi Kozłowskiej, Agaty Wieczorek, Katarzyny Świstek.

Nie ma dzieci, są ludzie… Prawa dziecka to prawa człowieka
Od 1 czerwca 2017 roku do 18 lutego 2018 roku
Centrim Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dodaj komentarz