• 2017-05-25

Fotografia Szymona Brodziaka

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wystawę Uchwycić piękno. Fotografia Szymona Brodziaka. Jest to pierwsza w kraju muzealna wystawa prac uznanego na całym świecie fotografika.

Szymon Brodziak, „Drzewo” (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

Szymon Brodziak, „Drzewo” (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

Fenomen twórczości Szymona Brodziaka polega na wysublimowanym łączeniu fotografii artystycznej z fotografią mody i aktu. Dzięki klarownej wizji swoich prac i umiejętnemu dobieraniu środków wyrazu artysta stworzył oryginalny i rozpoznawalny styl. Podstawowym zagadnieniem jego twórczości jest kobieta. Na fotografiach artysty piękno kobiecego ciała ewokuje siłę i władzę, ale również słabość i pewnego rodzaju uprzedmiotowienie. Artysta chętnie umieszcza delikatne kobiece ciała w nieoczywistych kontekstach, łamiąc przyjęte od dawna konwencje artystyczne. Krucha postać kobiety pojawia się na tle industrialnej, zgeometryzowanej architektury, błądzi w ciemnych, fabrycznych wnętrzach, walczy z monstrualnymi maszynami i siłą natury. Jej nagie ciało wpada z impetem w ostry żywopłot lub konfrontuje się z myśliwskimi trofeami…

Fotografie Brodziaka z jednej strony niepokoją wizualną dramaturgią i niejednoznacznym nastrojem, z drugiej zaś zachwycają wysmakowaną estetyką. Piękno, które stara się uchwycić w kadrze jako optymalny obraz swojej wizji, każdy z nas może odczytać na swój sposób, zgodnie z dewizą fotografa, który uważa, że „jesteśmy tym, co widzimy”.

Uchwycić piękno. Fotografia Szymona Brodziaka
Kurator wystawy: dr Seweryn Kuter
Od 30 kwietnia do 23 lipca 2017 roku
Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Dodaj komentarz