• 2017-05-25

Codzienne kłamstwa przy rodzinnym stole

Po co spotyka się każda rodzina? Z miłości? Z obowiązku? Żeby sobie wygarnąć? Sieranevada, najnowszy film w reżyserii Cristiego Puiu, to pełen czarnego humoru komediodramat o rodzinnej uroczystości z nieoczekiwanym finałem. To przenikliwa wiwisekcja relacji między bliskimi oraz refleksja nad codziennymi kłamstwami i niedopowiedzeniami, tworzącymi fundament każdej rodziny.

„Sieranevada”, reż. Cristi Puiu (źródło: materiał prasowe dystrybutora)

„Sieranevada”, reż. Cristi Puiu (źródło: materiał prasowe dystrybutora)

Bukareszt. W sobotnie przedpołudnie 40-letni lekarz wraz z żoną udaje się na rodzinną uroczystość ku pamięci zmarłego 40 dni wcześniej ojca. Gdy krewni czekają na spóźniającego się kapłana, na światło dzienne wychodzą sekrety i zadawnione urazy, a temperaturę spotkania dodatkowo podnosi bieżąca polityka. Wkrótce rodzinny zjazd przeradza się w regularną wojnę domową.

Cristi Puiu, obok Cristiana Mungiu, jest jednym z ojców rumuńskiej Nowej Fali. W 2005 roku jego Śmierć pana Lazarescu zdobyła główną nagrodę w canneńskiej sekcji Un Certain Regard. Sieranevada miała swoja światową premierę w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes, została też rumuńskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Cristian Emilian Puiu, rumuński reżyser i scenarzysta, urodził się w Bukareszcie w 1967 r. W 1992 rozpoczął studia w École Supérieure d’Arts Visuels w Genewie na wydziale malarstwa. Po roku przeniósł się na wydział filmowy w ramach tej samej uczelni i w trakcie studiów nakręcił kilka filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Po powrocie do Rumunii rozpoczął swoją karierę jako filmowiec. Sieranevada to jego czwarty film fabularny.

Sieranevada, reż. Cristi Puiu
Premiera: 2 czerwca 2017 roku
Gutek Film

Dodaj komentarz