Świat przed apokalipsą według Mariusza Sieniewicza

Plankton Mariusza Sieniewicza jest sumą współczesnych lęków i obaw, pokazuje świat po wojnach religijnych, po wielkim zderzeniu cywilizacji, ludzkość w przeddzień apokalipsy. Powieść ukaże się w połowie czerwca.

Mariusz Sieniewicz, „Plankton” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Mariusz Sieniewicz, „Plankton” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rok 2092. Świat, który znamy, nie istnieje. Stolica apostolska została przeniesiona pod Sztokholm, stolicą Polacji jest Olsztyn, a Kraków został właśnie niemal zmieciony z powierzchni ziemi na skutek zamachu terrorystycznego. Ukarany za nieposłuszeństwo kapucyn, brat Artur, trafia pod Wawel, by nieść pomoc potrzebującym. Na miejscu okazuje się, że jego misja ma zupełnie inny charakter.

Sieniewicz swą niezwykle wyrazistą, niemal malarską wizją prowokuje do drążenia kwestii trudnych, niechcianych, niewygodnych, przede wszystkim jednak stawia pytanie: „kim jest człowiek w obliczu religii i władzy?”.

Mariusz Sieniewicz (ur. 1972) – prozaik i felietonista, nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Paszportu „Polityki”, mieszka w Olsztynie. Był redaktorem naczelnym pisma „Portret”, asystentem w Katedrze Literatury Współczesnej, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pracował w Teatrze im. Stefana Jaracza. Był jednym z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Demoludy”. Autor sześciu książek. Powieści Czwarte niebo oraz Rebelia były nominowane do Paszportu „Polityki” (edycji 2003 i 2007) oraz do Nagrody Literackiej Nike. Nominację do Paszportu „Polityki” otrzymał również zbiór opowiadań Żydówek nie obsługujemy (2005).

Napisał także książkę Miasto Szklanych Słoni (2010), zaliczaną do fantastyki i zaadaptowaną na widowisko teatralne. W 2012 roku ukazała się Spowiedź Śpiącej Królewny, słodko-gorzka opowieść o jednym dniu z życia współczesnej kobiety. Jego ostatnią powieścią przed Planktonem były Walizki hipochondryka (2014).

Mariusz Sieniewicz, Plankton
Premiera: 14 czerwca 2017 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz