Krakowskie Księgarnie na Medal

Fundacja Miasto Literatury rusza z drugą edycją projektu Krakowskie Księgarnie na Medal. Jest to kontynuacja rozpoczętego w roku 2016 pionierskiego projektu wsparcia przez Gminę Miejską Kraków działalności kulturalnej i artystycznej w księgarniach krakowskich. Projekt prowadzi Fundacja Miasto Literatury we współpracy i partnerstwie z księgarniami stacjonarnymi.

Krakowskie Księgarnie na Medal – logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora

Krakowskie Księgarnie na Medal – logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora

Krakowskie Księgarnie na Medal to projekt lokalny skierowany przede wszystkim do mieszkańców Krakowa, tak aby jak najszerszemu ich gronu dać możliwość uczestnictwa w bogatej kulturze literackiej miasta. Krakowskie księgarnie to miejsca kulturalnych innowacji, spotkań z książką, wartościową literaturą i ciekawymi osobowościami. W porozumieniu z nimi Fundacja ustaliła program ponad 130 wydarzeń kulturalnych w roku 2017 o różnorodnym charakterze, odwołujący się do różnorodnego grona odbiorców, obejmujący szeroki wachlarz dziedzin: poczynając od literatury dla dzieci i dorosłych, przez muzykę, projekty edukacyjne i artystyczne, warsztaty i rozmowy o sztuce przekładu, „cracoviana” po program informacyjny dla bibliotekarzy i nauczycieli.

PROGRAM NA NAJBLIŻSZE DNI

Księgarnia Bona

27 maja, godz. 15.00
Muzyka bez tajemnic

Czy wieloryb może być instrumentem? Czy można przepiłować kontrabas? Czy nuty bawią się w chowanego? Czy słoń lubi nadepnąć na ucho? Czy granie na nerwach jest muzyką?

Spotkanie poprowadzi Marcin Oleś.

28 maja, godz. 15.00
Kartki Pana Andersena – spektakl dla dzieci

Będzie to czarujący, interaktywny spektakl teatru cieni. Baśń opowie Alla Maslovskaya. Odbędą się również rodzinne warsztaty teatru cieni.

Spektakl dla dzieci w wieku 4–7 lat. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Spółdzielnia Ogniwo

25 maja, godz. 19.00
Wieczór autorski z Nataszą Goerke z okazji premiery książki o Nepalu Tam

Tam Nataszy Goerke to opowieść o kraju, który stał się jej drugim domem. Jej Nepal jest zmysłowy, intymny i nieustannie się zmienia, niczym ruchoma mozaika składana z obrazów, zapachów i dźwięków. Malownicze lepianki sąsiadują z architektonicznymi dziwadłami nuworyszów, zapach kardamonu splata się ze smrodem spalin, a klasztorne śpiewy z okrzykami maoistów. O historii kraju opowiadają tam losy monarchów, a w los żebraków wpisana jest historia najnowsza. To skondensowana opowieść o nieprzewidywalności życia i o tragedii, która będąc jego końcem, stała się początkiem.

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Fortuna (Radio Kraków).

Lokator

25 maja, godz. 19.00
Wiersz za wino, wino za wiersz: Stephanie Alcantar (Meksyk) i Felipe González Alfonso (Chile)

Gościem Lokatora będzie meksykańska poetka, absolwentka matematyki i filologii hiszpańskiej, od lat związana z University of Cincinatti, Stephanie Alcantar (ur. 1990). Polskie przekłady wierszy Stephanie Alcantar powstały w ramach „Manufaktury Poezji”, warsztatów translatorskich w obecności autorki pod kierownictwem Marty Eloy Cichockiej, z udziałem studentów filologii hiszpańskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Tego wieczoru odbędzie się również premiera niezwykłej książki poetyckiej Zamszowe buty autorstwa Felipe Gonzaleza Alfonso (Chile), swoistej kroniki niezapowiedzianej śmierci, przetłumaczonej przez obecnych absolwentów filologii hiszpańskiej UP pod kierownictwem Marcina Sarny i wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UP.

Krakowskie Księgarnie na Medal – 2. edycja
Od maja do grudnia 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz