• 2017-05-25

Startuje festiwal Gdańscy Pianiści Miastu

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu, który rozpocznie się 28 maja, ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej.

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród wykonawców znajdują się byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pedagodzy gdańskiej uczelni, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.

Jednym z założeń festiwalu jest także współpraca z laureatami Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.

Podczas tegorocznej odsłony festiwalu odbędą się dwa wieczory pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim. Obok wyróżniających się studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku publiczność będzie miała okazję usłyszeć pedagogów gdańskiej uczelni – Dominikę Glapiak oraz Sławomira Wilka.

28 maja: Półrecitale fortepianowe Dominiki Glapiak i Sławomira Wilka, godz. 18.00

Program pierwszego koncertu zapowiada prawdziwą ucztę dla miłośników muzyki poważnej i wirtuozerii fortepianowej. Przed publicznością wystąpią utytułowani gdańscy pianiści, mający już na swoim koncie pokaźny dorobek koncertowy – wykładowcy gdańskiej Akademii Muzycznej: Dominika Glapiak oraz Sławomir Wilk. Artyści zaprezentują dzieła powstałe z rozmaitych inspiracji. Zabrzmią transkrypcje pieśni, parafrazy i wariacje na tematy z oper oraz opracowania znanych dzieł Bacha czy Paganiniego. Usłyszymy twórczość Liszta, Busoniego, a także utwory Beethovena, Chopina i Skriabina.

29 maja: Słowiański temperament, godz. 19.00

Drugi wieczór poświęcony został twórczości kompozytorów słowiańskich. Zabrzmią legendarne dzieła rosyjskie – brawurowa fantazja Islamey Bałakiriewa oraz transkrypcje słynnych baletów Igora Strawińskiego – Pietruszki i Święta Wiosny. Nie zabraknie także muzyki czeskiej czy utworów naszego Wielkiego Rodaka – Fryderyka Chopina. Podczas koncertu wystąpią studenci gdańskiej Akademii Muzycznej – laureaci konkursów solowych i kameralnych. Przed publicznością zaprezentują się Piotr Pawlak oraz Igor Torbicki. Wieczór zakończy występ duetu fortepianowego tegorocznych dyplomantów: Adama Piórkowskiego i Mikołaja Sikały.

Gdańscy Pianiści Miastu 2017
Od 28 do 29 maja 2017 roku, godz. 18.00 i 19.00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku
Nadbałtyckie Centrum Kultury

Dodaj komentarz