Detsky sen – o wpływie dzieciństwa na dorosłe życie

Pomysł wystawy Detsky sen zrodził się z fascynacji dzieciństwem – najważniejszym okresem życia człowieka. Otwarcie ekspozycji w Galerii Arsenał elektrownia na początku czerwca będzie połączone z wydarzeniami z okazji Dnia Dziecka.

Tomasz Mróz, około 1986 roku, rysunek na papierze, „Na Potęgę Posępnego Czerepu”, dzięki uprzejmości artysty i galerii Piktogram (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Mróz, około 1986 roku, rysunek na papierze, „Na Potęgę Posępnego Czerepu”, dzięki uprzejmości artysty i galerii Piktogram (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem wystawy Detsky sen jest dzieciństwo i jego wpływ na nasze dorosłe życie; jak lokujemy nasze doświadczenia, wspomnienia z dzieciństwa (często podświadomie) w naszym dorosłym życiu. Tytuł wystawy jest jednocześnie tytułem pracy słowackiej artystki Luci Nimcovej. Tytułowy „detsky sen” to nazwa łodzi, którą 11-letnia Lucia płynęła wraz z przyjaciółmi w corocznym spływie, organizowanym w Humenne na północy Słowacji, miejscowości, z której pochodzi artystka. Inicjatorem akcji „Detsky sen” był miejscowy fotograf i animator kultury Marian Kusik. Wspólnie zbudowano łódź, której ściany zrobiono z wielkoformatowych zdjęć autorstwa Kusika, przedstawiających załogę. Po wielu latach, w 2010 roku, Nimcova postanowiła powtórzyć „Detsky sen”. Zaproszona do udziału w wystawie w czeskiej Pradze zaaranżowała remake sytuacji sprzed ponad 20 lat. […]

Wystawa porusza wątek wolnego, niczym nieskrępowanego rozwoju, roli twórczości i kreatywności w rozwoju potencjału poznawczego i twórczego człowieka. W nawiązaniu do tego pojawia się również wątek pedagogiki negatywnej (antypedagogiki) – termin powstały w latach 70. XX w. Negatywna pedagogika znana jest nam z praktyk instytucji edukacyjnych. Systemowa postać negatywnej pedagogiki jest równie szkodliwa, co subiektywna wrogość dorosłego wobec dziecka. Szwajcarska psycholog Alice Miller w książce Zniewolone dzieciństwo. Ukryte źródła tyranii zawarła pogląd, że pedagogika końca XIX i początku XX w. – skrajnie okrutne wychowanie, upokarzanie, przeświadczenie, że kary cielesne są zbawcze – w dużym stopniu wpłynęły na sukces totalitaryzmów II połowy XX w. Z kolei według Theodora W. Adorno czarna pedagogika to model wychowania, z którego wyrasta osobowość autorytarna.

Artyści: Julian Antonisz, Agata Borowa, Olaf Brzeski, Krisztina Erdei, Zofia Gramz, Aneta Grzeszykowska, Eva Kotátková, Tomasz Mróz, Ciprian Mureşan, Lucia Nimcová, Patrycja Orzechowska, Anna Panek, Laura Pawela, Yevgen Samborsky

Agata Chinowska

Detsky sen
Kurator: Agata Chinowska
Otwarcie: 1 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 17 sierpnia 2017 roku
Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku

Dodaj komentarz