• 2017-05-24

Krautpark – debiutancki album duetu Pink Park

17 maja nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic ukazał się debiutancki album duetu Pin Park, który tworzą Maciek Bączyk oraz Maciek Polak. Album nosi tytuł Krautpark i zawiera siedem instrumentalnych utworów.

Pink Park, „Krautpark” (źródło: materiały prasowe)

Pink Park, „Krautpark” (źródło: materiały prasowe)

Album „pożyczył” tytuł od jednego z utworów, który dla fanów niemieckiej muzyki eksperymentalnej budzi raczej jednoznaczne skojarzenia.

W tym przypadku skojarzenie z krautrockiem było dla nas oczywiste i tak wykluł się ten tytuł, taka nasza odpowiedź na niemiecką awangardę z lat 70. Nie przystępujemy do grania z myślą – zróbmy coś w takim czy innym stylu. Raczej kręcimy gałkami szukając wspólnej fali i kiedy obaj czujemy, że energie i dźwięki się zestrajają – włączamy nagrywanie. Potem przychodzi refleksja, że utwór brzmi trochę jak to czy tamto. Z perspektywy czasu odczuwam podobieństwo i mentalną łączność z takimi zjawiskami jak Cluster, Harmonia czy Kraftwerk (ten wcześniejszy typu – Ralf & Florian), ale ta łączność niekoniecznie musi przejawiać się w samej muzyce.

Podoba mi się podejście Roedeliusa i Moebiusa, którzy muzyką zajęli się pod wpływem inspiracji jaką dostarczył Joseph Beuys. Panowie poważnie potraktowali hasło, że „każdy człowiek jest artystą”, wybrali narzędzia (instrumenty) i nagrali kilka niezłych płyt (np. Zuckerzeit). Ich muzyka jest intuicyjna, pozbawiona kompleksów i stylizacji, rodzi się z improwizacji i oddaje ducha nieskrępowanej swobody i surrealistycznej psychodelii czasów w których powstawała. Taka postawa twórcza jest dla mnie bardzo inspirująca – tłumaczy Maciek Bączyk.

Pink Park, Krautpark
Premiera: 17 maja 2017 roku
Instant Classic

Dodaj komentarz